Video bazlı denge oyunları ile denge egzersizlerinin görsel-uzamsal dikkat üzerine etkisinin EEG beyin osilasyonları ile araştırılması
Investigation of the effects of video-based balance games and balance exercises on visuo-spatial attention using EEG brain oscillations
  1. Tez No: 879411
  2. Yazar: YASİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Görsel-uzamsal dikkat bireyin dikkatini görsel alana dağıtma tarzı olarak tanımlanmıştır . İlgili duyusal bilgileri seçer ve bu bilgilere yanıtların hazırlanmasını destekler. Mental rotasyon ise belirli bir perspektiften görülen bir nesnenin uzayda yeni bir oryantasyona döndürülmesi ve başka bir perspektiften bakıldığında nasıl görüneceğini tayin etme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Egzersizlerin kognitif fonksiyonları olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Video-bazlı denge oyunları ile yapılandırılmış denge egzersizlerinin görsel-uzamsal dikkat ve mental rotasyon üzerindeki etkinliği EEG beyin osilasyonları ile incelenmiştir. Araştırmaya 30 sağlıklı (15 kadın) katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar randomizasyonla iki gruba (yapılandırılmış denge egzersizleri grubu (YDEG), video-bazlı denge egzersizleri grubu (VBDEG)) ayrılmıştır. Her iki grup da haftada 2 gün toplamda 6 hafta egzersiz uygulamaları almışlardır. Bahsedilen kognitif fonksiyonlar literatürde daha önce kullanılan testler seçilerek değerlendirilmiştir. Görsel-uzamsal dikkat görevi için; 6 haftalık egzersiz uygulaması sonrasında VBDEG grubu oksipital teta (4-7 Hz) gücü düşerken, YDEG'nda artmıştır. Mental rotasyon görevi sonuçlarında yüksek alfa (11-13 Hz) gücü santroparietal alanlar incelendiğinde VBDEG'nda düşerken, YDEG'nda artmıştır. Çalışmamızın sonucunda uygulanan her iki egzersizin de değerlendirilen kognitif fonksiyonlara olumlu katkıları bulunmuştur. Etki mekanizmalarına bakıldığında, iki farklı egzersiz çeşidi beyin dinamiklerini farklı şekilde etkilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Visual-spatial attention has been defined as the manner in which an individual distributes attention to the visual field. It selects relevant sensory information and supports the preparation of responses to this information. Mental rotation is defined as the ability to rotate an object seen from a certain perspective to a new orientation in space and to determine how it will appear when viewed from another perspective. It is known that exercises positively affect cognitive functions. The effectiveness of video-based balance games and structured balance exercises on visual-spatial attention and mental rotation was examined with EEG brain oscillations. 30 healthy (15 female) participants were included in the study. Participants were divided into two groups (structured balance exercises group (SBEG), video-based balance exercises group (VBBEG)) by randomization. Both groups received exercise practices 2 days a week for a total of 6 weeks. The mentioned cognitive functions were evaluated by selecting tests previously used in the literature. For the visual-spatial attention task; After 6 weeks of exercise, occipital theta (4-7 Hz) power decreased in the VBBEG group, while SBEG increased. In the mental rotation task results, high alpha (11-13 Hz) power decreased in VBBEG and increased in SBEG when centroparietal areas were examined. As a result of our study, both exercises were found to have positive contributions to the evaluated cognitive functions. When looking at their mechanism of action, two different types of exercise affected brain dynamics differently.