The influence of organizational culture on employee engagement and performance: A case study of Yemeni institutions in Türkiye
Kurumsal kültürün çalışan katılımı ve performans üzerindeki etkisi: Türkiye'deki Yemen kurumlarına ilişkin bir vaka çalışması
- Tez No: 879415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DINI VERDENIA LATİF .........
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Yemen işletmelerinde örgüt kültürünün çalışan bağlılığı ve performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Smart-PLS aracılığıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak dört hipotez ampirik olarak test edildi. Örgüt kültürünün çalışanların performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını öne süren ilk hipotez (H1) desteklenmemiştir; bu durum, performansın şekillenmesinde örgüt kültürünün bir rol oynmadığını öne sürmektedir. Bunun tersine, ikinci hipotez (H2) desteklendi ve örgüt kültürünün çalışan bağlılığı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, üçüncü hipotez (H3) güçlü bir destek buldu ve çalışan bağlılığının çalışan performansı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi Çalışan bağlılığının örgüt kültürü ile çalışan performansı arasındaki aracı rolünü araştırmak için bir aracılık analizi yapılmıştır. Çalışmada hipotezleri test etmek için SEM (PLS) ve önyükleme uygulandı.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the influence of organizational culture on employee engagement and performance within Yemeni establishments in Turkey. Employing structural equation modelling through Smart-PLS, four hypotheses were empirically tested. The first hypothesis (H1) positing that organizational culture has significant influence on employees' performance was not supported, suggesting a role for organizational culture in shaping performance. Conversely, the second hypothesis (H2) was supported, revealing a significant and positive influence of organizational culture on employee engagement. Furthermore, the third hypothesis (H3) found strong support, indicating a significant and positive effect of employee engagement on employee performance. A mediation analysis was conducted to explore the mediating role of employee engagement between organizational culture and employee performance. The study applied SEM (PLS) and bootstrapping to test the hypotheses.