Atatürk Kitaplığı Muallim Cevdet Yazmaları K.000315 numarada kayıtlı bir şiir mecmuası (Çeviri yazılı metin-inceleme)
A poetry mecmua in Atatürk Library registered as Muallim Cevdet Manuscripts K.000315 (Transcription text-analysis)
- Tez No: 879582
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE KONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 919
Özet
Çalışmanın konusunu oluşturan mecmua, Atatürk Kitaplığı MC_Yz_K.000315 numarada Şiir Mecmuası adıyla kayıtlıdır. Mecmuada 15., 16. ve 17. yüzyıl şairleri yer almakla birlikte daha çok 16. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirlerine yer verilmiştir. 68 varaktan oluşan eser, bütünüyle olmasa da nazire mecmuası özelliği de taşımaktadır Mecmuanın mürettibi ve tertip tarihi bilinmemektedir. Şairlerin yaşadığı dönemler ve mecmuadaki bazı ifadeler, mecmuanın 17. yüzyılda tertip edildiğini düşündürmektedir. Çoğunluğu gazel olmak üzere, müfred, kıt'a, rubaî, kaside, terci'-bend, terkib-bend gibi nazım şekilleri kullanılmıştır. Mecmuada yer alan şiirlerin konu alanı ise oldukça çeşitlidir. Kimi şiirlerin başında veya sonunda şair veya şiirle ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmada, mecmuanın transkripsiyon alfabesiyle bilimsel bir metninin ortaya konulması; içeriği ve tertip özellikleri hakkında detaylı bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Mecmuadaki şiirler, haklarında yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmış arada herhangi bir fark varsa dipnotlarda gösterilmiştir. Aynı metotla şiirin herhangi bir çalışmada olup olmadığı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Divanlarda veya makale çalışmalarında yer almayan şiirlerin yanında bilinmeyen şairlerin şiirlerini tanıtmak da amaçlanmıştır. Bunların yanında M. Fatih Köksal'ın MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi) kapsamında önerdiği tablodan yararlanılarak mecmuadaki şiirlerin dökümü verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: mecmua, şiir mecmuası, nazire, nazım şekilleri.
Özet (Çeviri)
The mecmua, which is the subject of the study, is registired as MC_Yz_K.000315 in the Atatürk Library under the name of Poetry Mecmua. The mecmua includes poets of the 15th, 16th and 17th centuries; but mostly includes the poems of poets who lived in the 16th century. The work, wich consist of 68 varaks, also shows the characteristics of a nazire mecmua, although not completely. The compiler and compilation date of the mecmua are unknown. The periods in which the poets lived and some expressions in the mecmua think that the mecmua was compiled in the 17th century. Poetry forms such as müfred, kıt'a, rubai, kaside, terci'-bend, terkib-bend were used, most of which were gazels. The mecmua is also very rich in terms of subject diversity. At the beginning or end of some poems, information is given about the poet of the poem or about the poem. In this study, it is aimed to give detailed information about the content and editing features of the mecmua and to reveal a scientific text with transcription alphabet. In this study, it is aimed to create a scientific text of the mecmua with transcription alphabet and to give detailed information about the content and editing features of the mecmua. The poems in the mecmua are compared with the studies done on them and if there is any difference between them, they are shown with footnotes. With the same method, it has been tried to determine whether the poem is in any work or not. It is also aimed to introduce unknown poets and unknown poems. In addition, the poems in the mecmua are presented in detail using the table suggested by M. Fatih Köksal within the scope of MESTAP (Systematic Classification of Mecmuas project). KEYWORDS: mecmua, poetry mecmua, nazire mecmua, poetry forms.