Türkiye elektronik sanayii sektörünün konumu
The situation of electronic industrial sector in Turkey
  1. Tez No: 87963
  2. Yazar: CEM EYERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAMİT SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZt TÜRKİYE ELEKTRONİK SANAYİİ SEKTÖRÜNÜN KONUMU Cem EYERCİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI Danışman : Prof. Dr. A.Hamit SERBEST Yıl: 1999, Sayfa: 75 Jüri : Prof.Dr.AHamit SERBEST Yr.Doç.Dr.Ziya G.ALTUN Yr.Doç.Dr.Turgut İKİZ Günümüzde elektronik sanayii tüm dünyada büyük önem kazandığı ve kal kınmanın önemli şartlarından biri olduğu halde Türkiye'de henüz istenilen seviyede gelişmemiştir. Bu sorunun giderilmesi amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda kullanılan sektöre ilişkin güncel verinin derlenmesi ve elektroniğin ülke kalkınmasındaki öneminin vurgulanması amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada Türkiye elektronik sanayiinin tarihi ve bugünü incelenmiş, dünya verisi ile karşılaştırılarak durumu açıklanmıştır. Sektörün gelişme içinde olduğu ancak bunun zorunlu olan sınırın altında ol duğu tespit edilmiş, Türkiye için sektörde başarılı olmanın şart olduğu belirtilmiştir. Bu başarıyı sağlamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Elektronik, Sanayii, Kalkınma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS THE SITUATION OF ELECTRONIC INDUSTRIAL SECTOR IN TURKEY Cem EYERCİ DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. A.Hamit SERBEST Year: 1999, Pages: 75 Jury : Prof.Dr.AHamit SERBEST Assist.Prof.Dr.Ziya G.ALTUN Assist.Prof.Dr.Turgut İKİZ Although electronic industry has a big worldwide importance and is one of the necessities of industrial development, it is not yet developed in Turkey as desired. Some studies are going on to achieve this goal. This research is made to collect up dated data about sector used in those studies and to emphasize the importance of electronics in industrial development. In this work electronic industry of the past and today is studied and its situa tion is explained by comparing with world data. It is seen that the sector is developing but the rate of development is under the necessary level. Some suggestions are made which will help to reach the required development rate and create an overall improvement in Turkish industry. Key Words : Electronic, Industry, Development II