Çukurova koşullarında dik ve sarkık yapraklı iki ekmeklik buğday genotipinde farklı ekim sıklıklarının verim ve verim öğelerine etkisi
A Research about the effect of different sowing rates on yield and yield components of two wheat lines which have erect and dropy leaf
- Tez No: 87983
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz YÜKSEK LİSANS ÇUKUROVA KOŞULLARINDA DİK VE SARKIK YAPRAKLI İKİ EKMEKLİK BUĞDAY GENOTİPİNDE FARKLI EKİM SIKLIKLARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİNE ETKİSİ Fadime KARA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. İbrahim GENÇ Yıl : 1999, Sayfa : 57 Jüri : Prof.Dr. İbrahim GENÇ Prof.Dr. Müjde KOÇ Prof.Dr. Tacettin YAĞBASANLAR Bu araştırma 1997-1998 yetiştirme yılında Çukurova koşullarında dik ve sarkık yapraklı iki ekmeklik buğday genotipinde farklı ekim sıklıklarının verim ve verim öğelerine etkisini belirlemek amacıyla bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, 84 ÇZT 04 (sarkık yapraklı) ve Bow//Buc/Bul (dik yapraklı) buğday genotipleri ve beş ekim sıklığı (300, 400, 500, 600 ve 700 tohum/m2) kullanılmıştır. Araştırmada, 84 ÇZT 04 genotipinde en yüksek dane verimi 500 tohum/m2 ekim sıklığından (703.4 kg/da) Bow//Buc/Bul genotipinde ise en yüksek dane verimi 700 tohum/m2 (649.4 kg/da) ekim sıklığından elde edilmiştir. Toplam yaprak alanı indeksinin, en yüksek 400 tohum/m2 ekim sıklığında elde edildiği (5.7), artan ekim sıklıklarında indeksin düşüş gösterdiği tespit edilmiştir. Sarkık yapraklı 84 ÇZT 04 genotipinin toplam yaprak alam indeksi, dik yapraklı Bow//Buc/Bul genotipine oranla daha yüksek bulunmuştur. Dane dolumu başlangıcında metrekaredeki biyomas miktarı ortalama 1136 g olarak bulunmuş; ekim sıklıklarına göre önemli bir değişim söz konusu olmamıştır. Anahtar Kelimeler : Buğday, yaprak durumu, ekim sıklığı, yaprak alan indeksi, biyomas, verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC THESIS A RESEARCH ABOUT THE EFFECT OF DIFFERENT SOWING RATES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF TWO WHEAT LINES WHICH HAVE ERECT AND DROPY LEAF Fadime KARA DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisior : Prof.Dr. İbrahim GENÇ Year: 1999, Page: 57 Jury : Prof.Dr. Ibrahim GENÇ Prof.Dr. Müjde KOÇ Prof.Dr. Tacettin YA?BASANLAR This research was carried out in 1997-98 under Çukurova conditions to determine the effect of different sowing rates on the yield and yield components of two bread wheat genotypes which have erect and dropy leaf. The experiments were arranged in split plot design with three replication. In this study, 84 ÇZT 04 (horizantal leaf) and Bow//Buc/Bul (erect leaf) wheat genotypes and five sowing rates (300, 400, 500, 600, 700 grains/m2) were used. The maximum grain yield was obtained from the sowing rates of 500 grain/m2 (703.4 kg/da) in 84 ÇZT 04 (dropy leaf) genotype, the maximum grain yield was obtained from the sowing rate of 700 grain/m2 (649.4 kg/da) in Bow//Buc/Bul (erect leaf) genotype. The total leaf area index was found highest in the sowing rate of 400 grain/m2. Also it was found that the increasing sowing rates caused a decrease in index. The total leaf area index of 84 ÇZT 04 was found higher than Bow//Buc/Bul. At the beginning of grain filling stage, biomass per square meter was found as average 1 136 g. According to sowing rates, there is not an important variation for biomass. Key Words : Wheat, leaf posture, sowing rate, leaf area index, biomass, yield II