Interférences linguistiques et culturelles chez les Turcophones apprenant le Français langue etrangère á l'université
Ünı̇versı̇tede yabancı dı̇l olarak Fransızca öğrenen Türkçe konuşanlarda dı̇lsel ve kültürel etkı̇leşı̇mler
- Tez No: 879927
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİAN MARQUE-PUCHEU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université de Paris-Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kültürel unsurlar dil öğreniminde hayati bir rol oynar, çünkü kültür yabancı dil öğretimini kolaylaştıran bir araçtır. Farklı coğrafi bölgelerde oluşan toplumlar, dil ve kültürlerinin kapsamı açısından birbirlerini etkilemişlerdir. Bu tezde, üniversitede yabancı dil olarak Fransızca öğrenen Türk konuşmacılar arasındaki dilsel ve kültürel etkileşimi göstermek amaçlanmıştır. Bunun sonucunda, Fransızcanın Türk üniversite öğrencileri üzerindeki etkisini incelemek ve ölçmek için yeni bir yöntem önerilmiştir. Bu çalışma bizi, araştırmamızı Fransızcanın dilsel ve kültürel etkileşimi, Türkiye'de öğretimi, bir araştırma metodolojisi ve son olarak biri öğretmenlere, diğeri yabancı dil öğrencilerine yönelik iki anket çalışmasının yürütülmesiyle ilgili ampirik yönüyle ilgili dört teorik yöne yönlendirdi. Teorik ve ampirik araştırmamızın bir sonucu olarak, çalışmamızda Fransız dili ve kültürünün Türk dili ve kültürü üzerinde ve dolayısıyla Türkiye'deki Fransızca öğrenenler üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu ve bu etkiyi bir öğretim yöntemi olarak kullanmanın Türkiye'de Fransızca öğrenimini kolaylaştıracağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Cultural elements play a vital role in language learning because culture is a tool that facilitates foreign language teaching. Societies formed in different geographical regions have influenced each other in terms of the scope of their language and culture. In this thesis, it is aimed to show the linguistic and cultural interaction among Turkish speakers who learn French as a foreign language at university. As a result, a new method is proposed to study and measure the impact of French on Turkish university students. This study led us in four theoretical directions concerning the linguistic and cultural interaction of French, its teaching in Turkey, a research methodology, and finally the empirical aspect of our research, one concerning the linguistic and cultural interaction of French, the teaching of French in Turkey, a research methodology, and finally the empirical aspect of conducting two questionnaire studies, one for teachers and the other for foreign language learners. As a result of our theoretical and empirical research, it is possible to say in our study that the French language and culture have a great influence on the Turkish language and culture and thus on the learners of French in Turkey and that using this influence as a teaching method would facilitate the learning of French in Turkey.