Çalışan kadınların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile iş doyumu arasındaki ilişki: Benlik saygısının aracılık rolü
The relationship between the welfare levels of psychology of working women and job satisfaction: Mediation role of self esteem
- Tez No: 879961
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMEND ERSANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada, çalışan kadınların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile iş doyumları arasındaki ilişkide benlik saygısının aracılık rolünü incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; Sosyal Çalışmacı, Öğretmen, Avukat, Hemşire, Psikolog mesleklerinde görev yapmakta olan 419 kadın çalışanın katılımları ile birlikte Google Form şeklinde tasarlanmış ölçekler ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak Psikolojik İyi Oluş Ölçeği“, ”Minnesota İş Doyum Ölçeği“ ve ”İki Boyutlu Benlik Saygısı: Kendini Sevme/Özyeterlik Ölçeği“ ve ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde sosyo-demografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için T-Test, One-Way ANOVA Analizi uygulanmıştır. Parametrik testler için yeterli gözlem sayısı olmadığında non-parametrik Mann Whitney U analizi ve non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini görmek üzere doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler alfa=0,05 seviyesinde uygulanmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda, çalışan kadınların psikolojik iyi oluş, iş doyumu ve benlik saygısı puanları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelendiğinde; psikolojik iyi oluşun, benlik saygısı ve iş doyumu üzerinde pozitif yönde; benlik saygısının, iş doyumu üzerinde pozitif yönde; benlik saygısı ve psikolojik iyi oluşun, iş doyumu üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca çalışan kadınların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile iş doyumu arasındaki ilişkide benlik saygısının kısmi aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Çalışan kadınların psikolojik iyi oluş, iş doyumu ve benlik saygısı puanlarının bazı sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır. Son olarak da bu konuda çalışma yapacak araştırmacılara yardımcı olmak amacıyla önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of self-esteem in the relationship between psychological well-being levels and job satisfaction of working women. For this purpose, the study was carried out with the participation of 419 female employees working in the professions of Social Worker, Teacher, Lawyer, Nurse, Psychologist with scales designed as Google Form. Psychological Well-Being Scale“, ”Minnesota Job Satisfaction Scale“ and ”Two-Dimensional Self-Esteem: Self-Love/Efficacy Scale“ and ”Personal Information Form" were used. The data were analyzed by using SPSS-27. In the analysis of the research data, a frequency table was created for socio-demographic questions. T-Test and One-Way ANOVA Analysis were applied to see the differences in group averages of variables. When there were not enough observations for parametric tests, non-parametric Mann Whitney U analysis and non-parametric Kruskal Wallis-H analysis were applied. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between the scales. Linear regression analysis was applied to see the effect of the independent variable on the dependent variable. As a result of the analysis of the study, when it was examined whether there was a significant relationship between psychological well-being, job satisfaction and self-esteem scores of working women, it was found that psychological well-being had a positive effect on self-esteem and job satisfaction; self-esteem had a positive effect on job satisfaction; self-esteem and psychological well-being had a positive effect on job satisfaction. In addition, self-esteem was found to have a partial mediating role in the relationship between psychological well-being levels and job satisfaction of working women. It was determined that psychological well-being, job satisfaction and self-esteem scores of working women differed significantly according to some sociodemographic variables. The results obtained from the research findings were discussed within the scope of the relevant literature. Finally, suggestions are given in order to help researchers who will study on this subject.