Çukurova bölgesindeki farklı pamuk çeşitlerinin makineli hasada uygunluk açısından karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A Research on determination of suitability to mechanical harvest for selected cotton varieties in Çukurova region
- Tez No: 88008
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA BÖLGESİNDEKİ FARKLI PAMUK ÇEŞİTLERİNİN MAKİNELİ HASADA UYGUNLUK AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA MUSTAFA KUTLU ÇUKUROVA FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNELERİ ANA BİLİM DALI Danışman :Prof. Dr. Alim IŞDX Yd : 1999, Sayfa :53 Jüri: Prof. Dr. Alim IŞDX Prof. Dr. Oktay GENCER Prof. Dr. Emin GÜZEL Üretimden elde edilen kütlü pamuk, çeşitli sanayi kollarında işlenmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Kullanım alanlarının geniş olmasından dolayı pamuk üretimi, ülkemizde ve özellikle Çukurova Bölgesinde büyük ekonomik önem taşımaktadır. Ülkemizde özellikle Çukurova Bölgesinde son yıllarda pamuk bitkisinin el ile hasadında sorunlar yaşanmış, mekanik (makine kullanarak) yolla hasat edilme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Buna göre Çukurova Bölgesinde yaygın olarak üretimi yapılan pamuk çeşitlerinin makineli hasada uygunlukları araştırılmalı ve karşılaştırılmalı bilgiler elde edilmelidir. Bu çalışmada, seçilen 5 farklı pamuk çeşidinin mekanik hasada uygunlukları, bazı bitkisel Özelliklerin ölçülmesiyle belirlenmiştir. Buna göre; tüm bitkisel özellikler istatistiksel açıdan ele alındığında mekanik hasada en uygun çeşidin Çukurova-1518, daha sonra ise buna en yakın olan TOAG-5B Seleksiyon ve B-644 çeşitleri olduğu belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Makineli pamuk hasadı, bitkisel özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS A RESEARCH ON DETERMINATION OF SUITABILITY TO MECHANICAL HARVEST FOR SELECTED COTTON VARIETIES IN ÇUKUROVA REGION MUSTAFA KUTLU DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Alim ISDX Year : 1999, Pages : 53 Jury : Prof. Dr. Alim IŞIK Prof. Dr. Oktay GENCER Prof. Dr. Emin GÜZEL Cotton production have significant effect in human life because of being processed in several industrial sector. Turkey, especially Çukurova region, has great cotton sowing lands. So, cotton is economically important crop for Turkey. There was remarkable shortage to harvest the cotton by hand especially in Çukurova region recent years. By taking into account this fact, it is clearly seen that cotton harvest process should be changed by hand to by machine. Thus, researches should be conducted for evaluating the mechanical harvest suitability for well-known cotton varieties in Çukurova region. In this study, five different cotton varieties were taken into consideration to determine the mechanical harvest suitability and obtain comparable results between species in question according to selected plant characteristics. As a result of this study, Çukurova-1518 cotton varieties is most suitable species for mechanical harvest. The second is TOAG-5B Selection and B-644 cotton varieties. Keywords : Mechanical harvest, cotton plant characteristics II