Post-anthropocentric landscapes: Unoccupied military lands in Ankara
Post-antroposenik peyzajlar: Ankara'nın boşaltılan askeri alanları
  1. Tez No: 880088
  2. Yazar: MOHAMMAD NAJDAT YAWER YAWER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya iklim değişikliğinin yıkıcı etkileriyle boğuşurken, bu krizi şiddetlendirmekte büyük rolü olan kentleşme süreçlerimizin de sorgulanıp yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. İklim kriziyle anlamlı bir biçimde mücadele edebilmek için radikal bir paradigma değişikliği gerçekleştirerek insan-merkezci kentleşme pratiklerinden uzaklaşıp kentsel mekanı post-antroposenik bir yaklaşımla ele almak elzemdir. Bu tezde kentsel boşlukların bu geçişteki rolü sorgulanmıştır. Tanımları gereği insan kullanıcıların bulunmadığı bu mekanlar, ölçekleri, ekolojik değerleri ve çeşitli ele alınma biçimleriyle incelenip post-antroposenik peyzajlar olarak yeniden çerçevelendirilmiştir. Ankara'da bulunan atıl askeri alanlar bu bağlamda çalışmanın odak konusu olarak ele alınmıştır. 2016 yılındaki darbe girişiminden itibaren, kent merkezinde bulunan askeri birliklerin taşınması ve askeri kışlaların boşaltılması Türkiye genelinde uygulanan kentsel dönüşüm programının bir parçası haline gelmiştir. Bunun sonucunda, ülkenin birçok kentinde aniden ortaya çıkan büyük kentsel boşluklar yeni bir kentsel tasarım problemi olarak ele alınmalıdır. Bu bağlamda, Ankara'nın atıl askeri alanları, kentsel önemleri, ekolojik değerleri ve dönüşüm potansiyelleri açısından irdelenmiştir. İnsan merkezci dönüşüm yaklaşımlarına alternatif bir tasarım anlayışını yönlendirecek üç ana prensip - Doğal süreçleri kucaklamak, Hibrit durumlar yaratmak, Mekanlar ve türler arası bağlantılar kurmak -önerilmiştir. Böylelikle, Ankara'da bulunan atıl askeri alanlar, tüm kenti dönüştürme ve iklim krizinin yerel etkilerini hafifletme potansiyeli bulunan post-antroposenik peyzajlar olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the world struggles with climate change and its destructive effects on the planet, our global urbanization processes that are largely responsible for further exacerbating the crisis also need to be reformulated. In fact, combatting the environmental crisis in a meaningful way necessitates a radical paradigm shift that moves away from the human-centered urbanism practices and adopts instead a post-anthropocentric approach to urban design. This study speculates on the role of unoccupied urban lands in this shift. As sites that exclude the human agent by definition, their different spatial conceptions, scales and ecological values are examined and instrumentalized to reframe them as post-anthropocentric landscapes. The unoccupied military lands in Ankara are investigated as the study focus of this thesis. Since the 2016 coup attempt, decommissioning and relocating military installations has become a part of the government's urban transformation program. Large tracts of unoccupied urban lands are thus emerging in various cities of Türkiye as a new urban design challenge. In this regard, Ankara's post-military lands are examined in terms of their ecological performance, urban significance and redevelopment potential. Based on this research, three main design principles - Embracing natural processes, Creating hybrids, Establishing connections- are suggested to guide alternative, non-human-centered approaches of redevelopment. Thus, the unoccupied military lands in Ankara are reframed as post-anthropocentric landscapes that can transform the entire city and help it mitigate the local effects of the climate crisis.