Muhasebe meslek mensuplarının davranışsal özelliklerinin iş performansları üzerine etkisi: TR90 Bölgesi örneği
The effect of behavioral characteristics of accounting professional members on work performance: Case of TR90 Region
- Tez No: 880091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mesleki tercih kategorilerine bakıldığında davranışsal faktörleri temsil eden gerçekçi, araştırmacı, sosyal ve girişimci özelliklerine sahip bireylerin muhasebe mesleğini de tercih ettikleri görülmektedir. Muhasebe meslek mensuplarının, muhasebe fonksiyonlarının çeşitliliği ve ilgi alanının genişliği göz önünde bulundurulduğunda, diğer pek çok mesleğe kıyasla daha fazla teknik bilgi ve eğitime ihtiyaç duydukları, ayrıca esneklik, bağımsız karar verebilme yeteneği ve yaratıcılık gibi davranışsal yeteneklerin yanı sıra, iyi bir dinleyici olmak, görüş belirtmek, bilgi paylaşmak, müzakere yapmak, işbirliğine açık olmak, stres yönetimi ve empati gibi kişilerarası becerileri de göstermeleri gerektiği kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, davranışsal faktörlerin iş performansına etkisinin muhasebe meslek mensuplarının algılarına göre tespit edilmesidir. Bu doğrultuda bir model geliştirilip test edilmiştir. Modelin testi için TR90 Bölgesi'nde görev yapan 332 muhasebe meslek mensubuna üç hipotez temelinde anket yapılmıştır. Hipotezlerin testinde yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre davranışsal faktörlerden kişilik özelliklerinin iş performansı üzerinde bir etkisinin olmadığı; bilişsel esneklik ve karar verme stillerinin ise iş performansı üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When looking at the professional preference categories, it is seen that individuals with realistic, investigative, social and entrepreneurial characteristics representing behavioral factors also prefer the accounting profession. Considering the diversity of accounting functions and the breadth of their interests, it is accepted that accounting professionals need more technical knowledge and training compared to many other professions, and that they also need to demonstrate behavioral skills such as flexibility, independent decision-making ability and creativity, as well as interpersonal skills such as being a good listener, expressing opinions, sharing information, negotiating, being open to cooperation, stress management and empathy. The purpose of this study is to determine the effect of behavioral factors on job performance according to the perceptions of accounting professionals. In this direction, a model was developed and tested. A survey was conducted on 332 accounting professionals working in the TR90 Region for the testing of the model based on three hypotheses. Structural equation modeling was used in the testing of hypotheses. According to the analysis results, personality traits, one of the behavioral factors, have no effect on job performance; It was concluded that cognitive flexibility and decision-making styles have a positive effect on job performance.