Yeni geliştirilen su grubu (Tribenuron metil ) hibrit ayçiçeği genotiplerinin Aydın ili ikinci ürün koşullarında verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics by newly developed su group (Tribenuron methyl) hybrid sunflower genotypes under second crop in Aydın provi̇nce
  1. Tez No: 880092
  2. Yazar: DENİZ ORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada; Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından geliştirilen SU (Sülfonilüre) grubu herbisitlere dayanıklı 32 adet hibrit ayçiçeği ile üç adet standart hibrit çeşidin (P64LE119, Suzuka, LG 59580) verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla Aydın ili Söke ilçesinde ikinci ürün koşullarında gerçekleştirilmiştir. Augmented deneme desenine göre yürütülen denemede; bitki boyu (cm), tabla çapı (cm), tohum nemi (%), tohum verimi (kg/da), yağ oranı (%) ve yağ verimi (kg/da) özellikleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler incelendiğinde; bitki boyu 91,2 – 135,2 cm, tabla çapı 12,6 -19,2 cm, tohum nemi %6,17 – 8,23, tohum verimi 89,0 – 278,0 kg/da, yağ oranı % 33,16 – 45,68, yağ verimi ise 33,56 – 114,38 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. Araştırmada, standart hibrit çeşitlerin üzerinde yağ verimine sahip olan H74, H133, H166, H180, H210, H222, H228 ve H229 kodlu SU grubu ayçiçeği genotipleri öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study was conducted in the Söke district of Aydın province to determine the yield and quality characteristics of 32 SU (Sulfonylurea)-tolerant hybrid sunflower genotypes developed by the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Selçuk University, and three standard hybrid varieties (P64LE119, Suzuka, LG 59580) under second crop conditions. The experiment was carried out in an augmented trial design, and the following traits were examined: plant height (cm), head diameter (cm), seed moisture (%), seed yield (kg/da), oil content (%), and oil yield (kg/da).The results showed that plant height ranged from 91.2 to 135.2 cm, head diameter from 12.6 to 19.2 cm, seed moisture from 6.17 to 8.23%, seed yield from 89.0 to 278.0 kg/da, oil content from 33.16 to 45.68%, and oil yield from 33.56 to 114.38 kg/da.Among the genotypes, H74, H133, H166, H180, H210, H222, H228, and H229 (coded SU-tolerant hybrid sunflower genotypes) were found to have superior oil yield compared to the standard hybrid varieties.