Kardiyotrofin-1 (CTF-1)'in doksorubisin ile indüklenen senesent kanser hücrelerinde ekspresyon ve sekresyonunun değerlendirilmesi
Assessment of expression and secretion of Cardiotrophin-1 (CTF-1) in doxorubicin-induced senescent cancer cells
- Tez No: 880140
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hücresel senesens, geri dönüşümsüz hücre döngüsü durması ile karakterize bir durumdur. Hücre döngüsünden çıkmalarına rağmen metabolik olarak aktif kalırlar. Replikatif senesensin yanı sıra, çeşitli intrinsik ve ekstrinsik stres faktörlerine bağlı olarak gelişen“stresle indüklenen prematür senesens”(stress-induced premature senescence) olarak adlandırılan farklı senesens türleri tanımlanmıştır. Senesent hücreler, büyümüş, yassılaşmış ve çok çekirdekli bir morfolojiye sahiptir. Senesent hücreler, senesens ile ilişkili sekretuvar fenotip (SASP) adı verilen, çeşitli sitokinleri, kemokinleri, proteazları ve büyüme faktörlerini içeren bir dizi proinflamatuvar faktör salgılar. SASP faktörleri, tümör oluşumunun çeşitli yönlerini güçlendirebilen proinflamatuvar ve immün modüle edici moleküller içerir. Kardiyotrofin-1 (CTF-1), IL-6 ailesine ait bir sitokin olarak, meme kanserinden izole edilen karsinomla ilişkili fibroblastlarda (CAF'ler) yeni bir otofaji aktivatörü olarak belirlenmiştir. Östrojen reseptörü pozitif MCF-7 ve T47D meme kanseri hücrelerinden sekrete edilen CTF-1'in fibroblastlarda otofajiyi indüklediğini göstermişlerdir. Bu tez çalışmasında, standart kemoterapötik bir ajan olan doksorubisin (300 nM) ile indüklenen üç farklı kanser hücresinde (meme adenokarsinom MCF7 hücre hattı, serviks adenokarsinom HeLa hücre hattı, akciğer adenokarsinom A549 hücre hattı) senesens sonrası sekrete edilen IL-6 ve CTF-1 seviyeleri ölçülüp hücreler arası farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Bulgularımızda, 300 nM doksorubusin ile indüklenen senesent MCF7 hücre sekretomunda IL-6 sekresyonu görülmezken, CTF-1 sekresyonunda anlamlı bir artış görülmüştür. Buna karşın Hela ve A549 hücre sekretomlarında IL-6 sekresyonunda anlamlı bir artış gözlemlenirken, CTF-1 sekresyonu görülmemektedir. Bu veriler, çeşitli kanser hücrelerinin sekretuvar aktivitesindeki farklılıkları ve hücre-spesifik tedavi şekli geliştirmenin önemini göstermektedir. Ayrıca CTF-1'in hücre spesifik bir hücresel senesens biyobelirteci olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cellular senescence is a condition characterized by irreversible cell cycle arrest. Although they exit the cell cycle, they remain metabolically active. In addition to replicative senescence, different types of senescence have been described, termed“stress-induced premature senescence”, which develops due to various intrinsic and extrinsic stress factors. Senescent cells have an enlarged, flattened and multinucleated morphology. Senescent cells secrete a set of proinflammatory factors called senescence-associated secretory phenotype (SASP), which includes various cytokines, chemokines, proteases and growth factors. SASP factors contain proinflammatory and immune-modulating molecules that can potentiate various aspects of tumorigenesis. Cardiotrophin-1 (CTF-1), a cytokine belonging to the IL6 family, was identified as a novel autophagy activator in carcinoma-associated fibroblasts (CAFs) isolated from breast cancer. They showed that CTF-1 secreted from estrogen receptor positive MCF-7 and T47D breast cancer cells induced autophagy in fibroblasts. In this thesis, we aimed to measure the levels of IL-6 and CTF-1 secreted after senescence in three different cancer cells (breast adenocarcinoma MCF7 cell line, cervical adenocarcinoma HeLa cell line, lung adenocarcinoma A549 cell line) induced by doxorubicin (300 nM), a standard chemotherapeutic agent, and to examine the differences between cells. In our findings, no IL-6 secretion was observed in 300 nM doxorubicin-induced senescent MCF7 cell secretome, whereas a significant increase in CTF-1 secretion was observed. In contrast, Hela and A549 cell secretomes showed a significant increase in IL-6 secretion, but not CTF1 secretion. These data demonstrate the differences in the secretory activity of various cancer cells and the importance of developing cell-specific therapies. They also suggest that CTF1 may be a cell-specific biomarker of cellular senescence.