Sosyal medya ve internet forum paylaşımlarının pay piyasasına etkisi
The effect of social media and internet forums contents on the stock market
  1. Tez No: 880231
  2. Yazar: DENİZ SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, 2018-2022 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören ve SPK tarafından manipülasyon yapıldığı tespit edilen pay senetlerine yönelik sosyal medya ve internet forumlarındaki paylaşımların piyasa üzerindeki etkilerini incelemiştir. Çalışmada, bu pay senetleri ile ilgili Twitter ve Investing.com paylaşımları ele alınmış ve yapılan paylaşımların duygu analizi yapılarak sayısal veriye dönüştürülmesi için Türkçe finans duygu sözlüğü oluşturulmuştur. Duygu sözlüğünde, geleneksel sınıflandırma olan pozitif, nötr ve negatif kategorilerin yanı sıra, spekülatif ve manipülatif paylaşımların etkisini göstermek amacıyla“şüpheli”kategorisi de belirlenmiştir. Daha sonra yapılan Panel Kantil Regresyon Yöntemi ile sosyal medya internet forumu aktivitesinin farklı piyasa koşullarında (ayı, normal ve boğa piyasa) ve farklı işlem hacmi düzeylerinde farklı etkilerinin olduğu ancak boğa piyasasında ve yüksek işlem hacminde pozitif ve şüpheli içeriklerin olumlu etkisinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulunan sonuçlar, boğa piyasası koşullarında sosyal medya aktivitelerinin yatırımcıların iyimserlik ve kendine güven düzeylerini artırarak, sürü davranışlarını ve spekülatif hareketleri teşvik ettiğini göstermektedir. Düşük getiri ve işlem hacmi dönemlerinde ise paylaşımların etkileri daha sınırlıdır ve yatırımcılar bu dönemlerde kayıptan kaçınma eğilimi göstermektedir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, sosyal medya içeriklerinin piyasa dinamikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve yatırımcı kararlarını önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of social media and internet forum posts on the market for the stocks traded on Borsa Istanbul between 2018 and 2022 and identified as manipulated by the CMB (Capital Markets Board of Türkiye). In the study, Twitter and Investing.com posts about these stocks are analyzed and a Turkish finance sentiment dictionary is created to analyze the sentiment of these posts and convert them into numerical data. In the sentiment dictionary, in addition to the traditional classification of positive, neutral, and negative categories, the category of“suspicious”was also defined to show the impact of speculative and manipulative posts. The Panel Quantile Regression Method then shows that social media internet forum activity has different effects in different market conditions (bear, normal and bull markets) and at different trading volume levels, but the positive effect of positive and suspicious content increases in the bull market and at high trading volume. The results suggest that during bull market conditions, social media activity increases investors' optimism and confidence levels, encouraging herd behavior and speculative behavior. In periods of low returns and trading volume, however, the effects of social media posts are more limited and investors tend to avoid losses during these periods. The results suggest that social media content has a significant impact on market dynamics and can significantly influence investor decisions.