Turizm endüstrisinde marka kimliğinin satın alma davranışlarına etkileri
The effects of brand identity on purchasing behavior in tourism industry
- Tez No: 880271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDAR SARI ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması, turizm endüstrisinde marka kimliğinin tüketicilerin satın alma davranışlarına etkilerini ölçmeyi amaçlayan bir nicel araştırma niteliğindedir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak online (çevrimiçi) anket tekniği tercih edilmiştir. Bu yöntemin seçilmesinin nedenleri arasında, yüz yüze anketlerin yeterli sayıda toplanmasının zorluğu, evrene uygun örneklem seçiminin online yöntemle daha kolay olması ve yüz yüze anket uygulamanın daha zor ve maliyetli olması yer almaktadır. Araştırmanın evrenini, Antalya'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerde en az bir kez konaklamış olan tüketiciler oluşturmakta; örneklemi ise, bu otellerde en az bir kez konaklamış ve ankete katılmış olan 737 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçları, marka kimliğinin turizm endüstrisinde tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Veri analizinde korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmış ve bu analizler sonucunda araştırma hipotezleri kabul edilmiştir. Turistlerin marka kimliği algılarının satın alma davranışları üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Literatürde bu iki değişkenin ayrı ayrı incelendiği çalışmalar mevcuttur. Ancak, marka kimliğinin satın alma davranışları üzerindeki etkilerini ele alan bu çalışma, alan yazındaki boşluğu doldurması açısından önemlidir. Gelecekte, turizm endüstrisi kapsamında marka konularında çalışacak araştırmacılar, bu konular üzerine farklı çalışmalar yaparak literatüre katkı sağlayabilirler. Ayrıca, turizmde güncel trendler üzerine yapılacak çalışmalar, sektörde faaliyet gösteren işletmelere fayda sağlarken, alan yazına da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to measure the effects of brand identity on consumers' purchasing behavior in the tourism industry through a quantitative research study. The online survey technique was used as the data collection method. The rationale behind choosing this method includes the difficulty of collecting a sufficient number of face-to-face surveys, the ease of selecting a sample representative of the population with this method, and the higher cost and complexity of conducting face-to-face surveys. The population of the study consists of consumers who have stayed at least once in 4- and 5-star hotels in Antalya, while the sample comprises 737 participants who have stayed at least once in these hotels and completed the survey. The results of the study indicate that brand identity has a positively significant effect on consumers' purchasing behavior in the tourism industry. Correlation and regression analyses were employed for data analysis. The results of these analyses led to the acceptance of the research hypotheses, concluding that tourists' perceptions of brand identity influence their purchasing behavior. A review of previous studies shows that the two variables in question have been studied separately. However, this study, which examines the effects of brand identity on purchasing behavior, is significant in filling a gap in the literature. Future researchers focusing on brand topics within the tourism industry can contribute to the literature by conducting various studies on these subjects. Additionally, by examining current trends in tourism, researchers can provide benefits to businesses operating in the sector and contribute to the body of literature.