A comparative analysis on gender representation in secondary school, 6th,7th, and 8th grades, EFL course books used by Turkish Ministry of National Education between the years 1999 and 2023
1999-2023 yılları arasında Türk Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılan ortaokul, 6., 7. ve 8. sınıf, İngilizce yabancı dil ders kitaplarında cinsiyet temsili üzerine karşılaştırmalı analiz
  1. Tez No: 815594
  2. Yazar: ZEYNEP ATAKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez, 1999-2023 yılları arasındaki yirmi dört yıl boyunca MEB tarafından hazırlanan yabancı dil ders kitaplarında toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl tasvir edildiğini ve bu tasvirlerin nasıl değiştiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın önemi, öğrencilerin ders kitaplarından öğrendikleri norm ve değerlerin sadece kendileriyle ilişkilendirildiğini algıladıkları toplumsal cinsiyet rollerini değil, aynı zamanda farklı cinsiyetteki insanlara karşı şimdi ve gelecekteki tutumlarını, akademik kariyerlerini ve sosyolojik ilişkilerini etkileyeceği gerçeği ile vurgulanmaktadır. Çok sayıda çalışmaya konu olan ve birçok tartışmaya yol açan bu önemli sosyal konu, Porecca'nın Analizi (1984), Kress ve Leeuwen'in Metafonksiyonel Analizi (2006) ve Kabira ve Masinjila'nın Toplumsal Cinsiyet Analizi'ni (1997) içeren bir çerçeve ile analiz edilmiştir. Bulgular Fairclough'un üç boyutlu CDA Modeli'ne (1995) göre yorumlanmıştır. Yazılı ve görsel içeriklerdeki iktidar ilişkilerinin ve toplumsal mücadelelerin altında yatan ideolojik işlevler, Dilde Hakimiyet Yaklaşımı (Spender, 1980) ile tartışılmıştır. Bilgiler, yazılı ve görsel içeriklerin doküman analizi yoluyla elde edilmiştir. Veriler nitel ve nicel teknikler kullanılarak iki değerlendirici tarafından analiz edilmiştir. Bulgular, yirmi dört yıl boyunca kadınlara yönelik cinsiyet önyargısının azaldığını ve her iki cinsiyet için daha eşit bir temsiliyetin görüldüğünü göstermiştir. Sonuçlar; eğitimciler, müfredat geliştiriciler ve politika yapıcılar için önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to disclose how gender roles are portrayed and how these portrayals have changed in EFL course books used by MoNE throughout the twenty-four years 1999-2023. The significance of the study is highlighted by the fact that the norms and values that students learn from textbooks will influence not only the gender roles they perceive to be associated with themselves but also their current and future attitudes toward the other gender, their academic career, and the sociological relations. An essential social issue that has been the subject of numerous studies and sparked many debates was analyzed by an adopted framework embodying Porecca's (1984) Framework, Kress and Leeuwen's (2006) Metafunctional Analysis, and Kabira and Masinjila's (1997) Gender Analysis. The findings were interpreted based on Fairclough's (1995) three-dimensional CDA model. The underlying ideological functions of power relations and social struggles in written and visual contents were discussed with the Dominance Approach (Spender, 1980) to language. The information was gathered through document analysis of the written and visual contents. The data were analyzed using quantitative and qualitative techniques by two raters. The findings showed that throughout the twenty-four years, gender bias towards women decreased, and more equal representation was seen for both genders. The results were discussed along with recommendations for educators, curriculum developers, and policymakers.