E-ticaret platformlarında satış yapan zanaat girişimcilerinin iş modellerinin analizi
Analysis of business models of craft entrepreneurs selling on e-commerce platforms
  1. Tez No: 880343
  2. Yazar: İBRAHİM KÜRŞAT YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE UFUK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
E-ticaret, son yıllarda hem bireyler hem de işletmeler için giderek daha popüler hale gelen bir alışveriş yöntemidir. Geleneksel perakende alışverişe kıyasla birçok avantaj sunan e-ticaret, girişimcilere yeni pazarlara açılma, daha geniş bir kitleye ulaşma ve daha düşük maliyetlerle operasyon yapma imkânı sunmaktadır. Zanaat girişimcileri, deneyim, ustalık ve el becerisi gerektiren ürünlerini online platformlarda da satarak gelir elde eden kişilerdir. Bu ürünler genellikle geleneksel yöntemler ve beceriler kullanılarak üretilmekte böylece ürünlere kişisel bir dokunuş ile özgünlük sağlanmaktadır. Bu çalışmada, zanaat girişimcilerinin iş modellerinin belirlenmesinde ve analizinde Osterwalder ve Pigneur'ün (2010) ortaya koyduğu“İş Modeli Kanvası”referans alınmıştır. İş Modeli Kanvası bir işletmenin temel unsurlarını görsel bir şekilde göstermek için kullanılan stratejik bir araçtır. Kanvas dokuz temel yapıtaşından oluşmaktadır. Her bir zanaat girişimcisinin bu dokuz yapıtaşını nasıl ele aldıklarının, kimlere ürün sattıklarının, onları rakiplerinden ayıran değer önerilerinin, müşterilerine nasıl ulaştıklarının, ulaştıkları müşterileriyle nasıl ilişki kurduklarının ve sürdürdükleri, nasıl para kazandıklarının, üretim için ihtiyaç duydukları temel kaynaklarının, temel faaliyetlerinin, paydaşlarının ve maliyet yapılarının belirlenmesinde 12 zanaatkar girişimci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış 13 soruya cevap aranmıştır. Verilen cevaplar iş modeli kanvası kriterlerinde değerlendirilmiş, ortaya çıkan iş modellerine SWOT analizi uygulanmıştır. Böylece, hem girişimcilerin iş modelleri tespit edilerek, iş modellerindeki güçlü ve zayıf yönler belirlenebilmiş hem de zanaat girişimcilerinin iş modellerini geliştirmelerine yardımcı olacak öneriler sunulabilmiştir. Zanaat girişimcilerinin iş modellerindeki en önemli unsurların müşteri segmentasyonu, değer önerisi, gelir akışı ve dağıtım kanalları yapıtaşları olduğu belirlenmiştir. Başarılı olmayı hedefleyen girişimcilere önerilerin sunulması ve aynı zamanda bu analizlerden yeni bir girişim başlatmak isteyen girişimcilerin de faydalanabilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
E-commerce is an increasingly popular shopping method for both individuals and businesses in recent years. Offering many advantages over traditional retail, e-commerce offers entrepreneurs the opportunity to expand into new markets, reach a wider audience and operate at lower costs. Craft entrepreneurs are people who earn income by selling products that require experience, craftsmanship and skill on online platforms. This makes them more special and valuable. In this study, the“Business Model Canvas”proposed by Osterwalder and Pigneur (2010) was taken as a reference in identifying and analyzing the business models of craft entrepreneurs. The Business Model Canvas is a strategic tool used to visually represent the key elements of a business. The canvas consists of nine basic building blocks. Semi-structured interviews were conducted with 12 craft entrepreneurs to determine how each craft entrepreneur handles these nine building blocks, to whom they sell products, the value propositions that distinguish them from their competitors, how they reach their customers, how they establish and maintain relationships with their customers, how they make money, the basic resources they need for production, their core activities, stakeholders and cost structures. The answers were evaluated according to the business model canvas criteria and SWOT analysis was applied to the resulting business models. Thus, both the entrepreneurs' business models were identified and the strengths and weaknesses in their business models were identified, and suggestions were made to help craft entrepreneurs improve their business models. The most important elements of craft entrepreneurs' business models were identified as customer segmentation, value proposition, revenue stream and distribution channels. It is aimed to provide recommendations to businesses that aim to be successful and at the same time, entrepreneurs who want to start a new venture can benefit from these analyzes.