Çevirimiçi alışveriş bağımlılığının reddedilme duyarlılığı, kendilik algısı ve sosyal medya kullanımıyla ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between online shopping addiction and rejection sensitivity, self-perception and social media use
- Tez No: 880344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER TAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte bireylerin çevrimiçi alışveriş alışkanlığı kazanması ve bu durumun bir bağımlılık haline gelmesi yapılan araştırmalara sıklıkla konu olmaktadır. Artan sosyal medya kullanımı ve çevrimiçi alışveriş düzeyi bireylerin kendilik algısını ve kabul edilir olma isteklerini de etkileyebilmektedir. Bu araştırma, çevirimiçi alışveriş bağımlılığının reddedilme duyarlılığı, kendilik algısı ve sosyal medya kullanımıyla ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda araştırma değişkenlerine ait veriler cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma durumu, katılımcıların en sık kullandıkları sosyal medya platformu, aylık çevrimiçi alışveriş tutarları, sosyal medyada paylaşım sıklığı, günlük çevrimiçi alışveriş süreleri ve bir günde sosyal medyada geçirdikleri süreye göre karşılaştırıldı. Araştırmanın örneklemini 18-50 yaş arası 308 birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Veri Formu, Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Yetişkin Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in social media use, individuals have gained an online shopping habit and this situation has become an addiction, which is frequently the subject of research. Increasing social media use and online shopping levels can also affect individuals' self-perception and desire to be accepted. This research was conducted to examine the relationship between online shopping addiction and rejection sensitivity, self-perception and social media use. At the same time, the data of the research variables were compared according to gender, education level, employment status, the social media platform most frequently used by the participants, monthly online shopping amounts, frequency of sharing on social media, daily online shopping times and the time spent on social media in a day. The sample of the research consists of 308 individuals between the ages of 18-50. Sociodemographic Data Form, Compulsive Online Buying Scale, Social Comparison Scale, Adult Rejection Sensitivity Scale and Social Media Use Scale were used as data collection tools.