Gönen'de geleneksel müzik kültürü
Traditional music culture in Gönen
- Tez No: 880352
- Danışmanlar: DOÇ. MEBRURE AYÇA ACAR, DOÇ. DR. ZEYNEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırma Gönen ilçesi geleneksel müzik kültürünün tarihsel gelişimi, tür ve biçimlerinin tespiti için yapılmıştır. Gönen ilçesine ait literatürdeki türküler taranarak yeni eserler derlenmiş ve bu eserlerden elde edilen bulgular notaya aktarılarak eserlerin künyesi hazırlanmıştır. Derleme çalışmalarındaki ses ve görüntü kayıtları ile hazırlanan veriler, yöreye ait yeni eserler, repertuvara kazandırılmıştır. Yöre halkının farklı sosyal kültürel yapısının ilçedeki tarihsel geçmişi araştırılmış, araştırma neticesinde elde edilen bulguların yörenin müziksel yapısıyla iç içe olduğu görülmüştür. Teke yöresi geleneksel müzik tür ve icra biçimlerinin yöre ağzı ile seslendirilişindeki benzerlikler, tespit edilen türkülerdeki makamsal çıkıcı inici dizinin seyrindeki ortak noktalar tespit edilmiş ve yörenin müzik biçiminin kendine özgü karakteristik bir yapıda olduğu görülmüştür. Görüşme, gözlem, ses, video kaydı ve fotoğraf gibi yöntemler kullanılarak incelemeler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Burada yaşayan insanların kültürel belleklerindeki yaşantıları, inançları, müzik ve dansları nitel araştırma yöntemi kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Gönen Köy Enstitüsü ile birlikte yöre insanı, Köy Enstitülerinin nitelikli insan yetiştiren özelliği ile tanışmış ve çocuklarının iyi bir eğitim almaları için bu okula yoğun bir rağbet göstermiştir. Halkın Enstitüye olan yoğun teveccühü ve sempatisi okuma yazma oranını artırmış, dayanışma halinde birçok nitelikli mimari yapının inşa edilmesine vesile olmuş, kırsal yaşamı kalkındıracak ve yöre insanının ihtiyaçlarına cevap verecek birçok uygulamanın gerçekleşmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the historical development, genres and forms of traditional music culture in Gönen district. New works were compiled by scanning the folk songs in the literature of Gönen district, and the findings obtained from these works were transcribed into notes and the identifier of the works was prepared. Data prepared with audio and video recordings in the compilation studies and new works of the region have been added to the repertoire. The historical background of the different social and cultural structures of the local people in the district was researched, and it was seen that the findings obtained as a result of the research were intertwined with the musical structure of the region. The similarities in the vocalization of the traditional music genres and performance styles of the Teke region in the local dialect, the common points in the progression of the ascending and descending maqam sequence in the identified folk songs were identified and it was seen that the musical form of the region has a unique characteristic structure. Examinations and evaluations were made using methods such as interviews, observations, audio, video recording and photography. The cultural memories, beliefs, music and dances of the people living here were tried to be determined using the qualitative research method. With the Gönen Village Institute, the local people became acquainted with the feature of Village Institutes that raise qualified people and showed great demand for this school so that their children could receive a good education. The intense interest and sympathy of the people towards the Institute increased the literacy rate, led to the construction of many qualified architectural structures in solidarity, and enabled the realization of many practices that will improve rural life and meet the needs of the local people.