Sınıf öğretmenlerinin salgın sürecindeki uzaktan eğitime ve salgın sonrası devam eden yüz yüze eğitime yönelik değerlendirmeleri
Classroom teachers' evaluations of distance education during the pandemic and face-to-face education that continued after the pandemic
  1. Tez No: 880402
  2. Yazar: FATIMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Covid 19 salgını sebebiyle tüm kademelerde uygulanan uzaktan eğitim ve salgın sonrası kademeli olarak geçilen yüz yüze eğitim süreçlerine yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşlerini ve değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada çalışma grubunu Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesinde görev yapmakta olan 17 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu, verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ülke olarak acil uzaktan eğitim sürecine hem öğretmenlerin hem öğrencilerin birçok açıdan hazırlıksız yakalandığı görülmüştür. Katılımcılar öğrencilerin derslere aktif katılım sağlamaları için velilerle iş birliği yaptıklarını dile getirmişler, eğitimin devamlılığı açısından uzaktan eğitimin yararlı olduğunu ifade etmişlerdir ayrıca mesleki açıdan kendilerine çok katkısının olduğunu da belirtmişlerdir. Bu süreçte internet tabanlı yeni uygulamalar öğrendiklerini hatta bunları yüz yüze eğitimde de kullanmaya devam ettiklerini, süreçte yaşadıkları en büyük problemin teknolojik alt yapının yetersiz olmasından dolayı her öğrenciye ulaşılamaması ve internet kopmaları sonucu derslerin aksaması olduğunu ifade etmişlerdir. Acil uzaktan eğitim sistemine geçildiği için hem öğretmenlerin hem öğrencilerin ev ortamının donanım olarak eğitime hazır olmadığı ve öncelikle bu konuda tedbirler alındığı katılımcılar tarafından ifade edilmiş, yüz yüze eğitime geçtikten sonra özellikle 2. sınıf öğrencilerinde okuma yazma problemleri olduğu, kendilerine seçenek sunulsa yüz yüze eğitimi tercih edeceklerini gerekçeleriyle birlikte belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the opinions and evaluations of classroom teachers regarding the distance education implemented at all levels due to the Covid 19 outbreak and the face-to-face education processes gradually transitioned after the outbreak. In this study, in which qualitative research method was used, the study group consisted of 17 classroom teachers working in Sarıkaya district of Yozgat province. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool and content analysis technique was used to analyze the data. As a result of the research, it was seen that both teachers and students were unprepared for the urgent distance education process in many aspects. The participants stated that they cooperated with parents in order for students to actively participate in the lessons, that distance education was useful in terms of continuity of education, and that it contributed a lot to them professionally. In this process, they stated that they learned new internet-based applications and even continued to use them in face-to-face education, and that the biggest problem they experienced in the process was the inability to reach every student due to the insufficient technological infrastructure and the disruption of the lessons as a result of internet breaks. It was stated by the participants that the home environment of both teachers and students was not ready for education in terms of equipment since the emergency distance education system was switched to the distance education system and that measures were taken in this regard first, and that after switching to face-to-face education, especially 2nd grade students had literacy problems, and that they would prefer face-to-face education if they were given a choice.