The impact of price, product diversification, quality of product, packaging, perceived sustainability and competitiveness on customer satisfaction and loyalty in a monopoly market:Case of Djibouti's Douda company
Tekelcı̇ bı̇r pazarda fı̇yat, ürün çeşı̇tlendı̇rme, ürün ve ambalaj kalı̇tesı̇, algılanan sürdürülebı̇lı̇rlı̇k ve rekabetçı̇lı̇ğı̇n müşterı̇ memnunı̇yetı̇ ve sadakatı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇: Cı̇butı̇'dekı̇ Douda şı̇rketı̇ örneğı̇
  1. Tez No: 880485
  2. Yazar: ABIDA ABDOUL MOUGIB ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TÜREN, PROF. MİNE BERRA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Cibuti'de bulunan ve tekel bir pazarda faaliyet gösteren bir yiyecek ve içecek şirketinin (DOUDA) müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki çeşitli faktörlerin etkisini araştırmaktadır. Çalışma özellikle, algılanan fiyat politikası, ürün çeşitliliği, ürün ve ambalaj kalitesi, algılanan sürdürülebilirlik ve algılanan küresel rekabet gücünün müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisini incelemektedir. Veriler hem çevrimiçi google formları hem de basılı anketler aracılığıyla toplanmış ve Cibuti vatandaşlarından toplam 398 yanıt alınmıştır. Analiz, değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için Faktör analizi, sıralı lojistik regresyon ve korelasyon analizi gibi çeşitli istatistiksel analizler kullanılarak JAMOVI sürüm 2.4.11 kullanılarak yapılmıştır. Sıralı lojistik regresyon sonuçları, ürün çeşitliliği (p: 0.142) ve rekabetçiliğin (p: 0.761) müşteri memnuniyeti ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi olmadığını göstermektedir. Buna karşın, ürün kalitesi en yüksek etkiye sahiptir (p:
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of various factors on customer satisfaction and loyalty of a food and beverage company (DOUDA) located in Djibouti, operating in a monopoly market. Specifically, the study examines the influence of perceived price policy, product diversification, quality of product and packaging, perceived sustainability and perceived global competitiveness on customer satisfaction and loyalty. Data was collected through both online google forms and in printed questionnaires as well resulting in a total of 398 responses from Djibouti nationals. The analysis was done using JAMOVI version 2.4.11, employing various statistical analysis such as factor and reliability analyses, the test for assumptions of linear regression, since the data do not fit normal distribution, ordinal logistic regression and correlation analysis to understand the relationship between the variables. The results of the ordinal logistic regression suggest that product diversification (p: 0.142) and competitiveness (p: 0.761) do not have a statistically significant relation to customer satisfaction. In contrast, quality of product had the highest impact (p: