Üniversiteden işe geçişe hazırlık psikoeğitim programının öğrencilerin kariyer stresi ve kariyer katılımına etkisi
The effect of preparation to transition from university to work psychoeducation program on students' career engagement and career stress
- Tez No: 880807
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, araştırmacı tarafından üniversite eğitimlerinin son aşamasında bulunan öğrenciler için geliştirilen“Üniversiteden İşe Geçişe Hazırlık Psikoeğitim Programı (ÜİGHP)”nın öğrencilerin kariyer stresi ve kariyer katılımı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya 48 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen ÜİGHP'nin öğrencilerin kariyer stresi ve kariyer katılımı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla tam deneysel araştırma modellerinden Solomon 4 gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemin gereği olarak, araştırmada, 2 deney grubu 2 kontrol grubu oluşturulmuş, bu gruplara bloklama yöntemi kullanılarak katılımcılar rast gele atanmışlardır. Katılımcılar gruplara atandıktan sonra, deney gruplarına 4 grup oturumundan oluşan ÜİGHP uygulanmış, kontrol gruplarına bir uygulama yapılmamıştır. Uygulama aşamasında, öntest etkisinin kontrol altına alınması amacıyla, Deney 1 ve Kontrol 1 gruplarından hem öntest hem de sontest ölçümleri alınırken Deney 2 ve Kontrol 2 gruplarından sadece sontest ölçümleri alınmıştır. Uygulama tamamlandıktan 6 hafta sonra hem deney hem de kontrol gruplarına izleme ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada, araştırmanın bağımlı değişkenlerine yönelik öntest, sontest ve izleme ölçümlerine ait veriler Kariyer Katılımı Ölçeği (KKÖ) ve Kariyer Stresi Ölçeği (KSÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Buna ek olarak, deney grubundaki katılımcıların araştırma kapsamında geliştirilen ÜİGHP'e ilişkin değerlendirmeleri, araştırmacı tarafından hazırlanan Program Değerlendirme Formu kullanılarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, deney ve kontrol gruplarından elde edilen ölçümler arasındaki farkları belirlemek için Mann Whitney-U Testi ve grupların kendi içinde öntest, sontest ve izleme test puanları arasındaki farkları belirlemek için ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında deney grubunda bulunan katılımcıların öntesten sonteste kariyer katılımı puanlarının anlamlı bir şekilde yükseldiği kariyer stresi puanlarının ise düştüğü, kontrol gruplarında bulunan öğrencilerin ise kariyer katılımı ve kariyer stresi puanlarında öntestten sonteste anlamlı bir değişme olmadığı gözlemlenmiştir. İzleme ölçümleri sonucunda, programın etkililiğinin deneysel işlem tamamlandıktan 6 hafta sonrasında devam ettiği tespit edilmiştir. Bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of“Preparation to the Transition from University to Work Psychoeducation Program (PTUWP)”developed for students at the final stage of their university education, on students' career stress and career engagement levels was examined. 48 university students participated in the research. Solomon 4-group experimental method, one of the fully experimental research models, was used to examine the effect of the PTUWP on students' career stress and career engagement levels. As a requirement of this method, in the research, 2 experimental groups and 2 control groups were created, and participants were randomly assigned to these groups using the blocking method. After the participants were assigned to the groups, PTUWP, consisting of 4 group sessions, was applied to the experimental groups, and no application was applied to the control groups. During the implementation phase, in order to control the pretest effect, both pretest and posttest measurements were taken from Experiment 1 and Control 1 groups, while only posttest measurements were taken from Experiment 2 and Control 2 groups. Follow-up measurements were made to both the experimental and control groups 6 weeks after the application was completed. In the study, data regarding pretest, posttest, and follow-up measurements for the dependent variables of the study were obtained using the Career Engagement Scale (CES) and Career Stress Scale (CSS). In addition, the evaluations of the participants in the experimental groups regarding the PTUWP were taken using the Program Evaluation Form prepared by the researcher. In the analysis of the data obtained in the study, the Mann Whitney-U Test was used to determine the differences between the measurements obtained from the experimental and control groups, and the Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine the differences between the pretest, posttest, and follow-up test scores within the groups. Looking at the results of the research, it was observed that the career engagement scores of the participants in the experimental groups increased significantly from pretest to posttest, while their career stress scores decreased, while there was no significant change in the career engagement and career stress scores of the students in the control group from pretest to posttest. As a result of follow-up measurements, it was determined that the effectiveness of the program continued 6 weeks after the experimental procedure was completed. The findings were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were presented.