The effects of 10 minute mindfulness exercises on the disruptive behaviors of young learners in EFL classes: An experimental study on classroom climate improvement
10 dakikalık bilinçli farkındalık egzersizlerinin EFL sınıflarındaki genç öğrencilerin yıkıcı davranışları üzerindeki etkileri: Sınıf ikliminin iyileştirilmesi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 880851
  2. Yazar: SİNEM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eğitim ortamlarında yıkıcı davranışlar, öğrenme sürecini engelleyebilir ve olumsuz bir sınıf iklimi yaratabilir. Son yıllarda, bilinçli farkındalık uygulamaları bu sorunları ele almak için potansiyel bir müdahale olarak kabul görmüştür. Bu çalışma, farkındalık egzersizlerinin Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) sınıflarındaki genç öğrenciler arasında yıkıcı davranışların üzerindeki etkilerini araştırmanın yanı sıra, öğrencilerin deneyimlerine ilişkin algılarını ve kendilerinin ve akranlarının yıkıcı davranışlarında algılanan değişimi araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 39 3. sınıf öğrencisi katılmış ve deney grubu ile kontrol grubuna atanmışlardır. Deney grubu sekiz hafta boyunca İngilizce derslerinin başında bilinçli farkındalık egzersizleri yaparken, kontrol grubu normal İngilizce dersi müfredatını takip etmiştir. Yıkıcı davranışlar Video Tabanlı Gözlem Çizelgesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Müdahaleye ilişkin algılarını ve müdahalenin kendi davranışları ve akranlarının davranışları üzerindeki etkisini araştırmak için öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar deney grubunda kontrol grubuna kıyasla genel yıkıcı davranışlarda önemli bir azalma olduğunu göstermiştir. Deney grubu, belirli türdeki yıkıcı davranışlarda önemli azalmalar gösterirken, diğer kategoriler olumlu ancak istatistiksel olmayan düşüşler sergilemiştir. Görüşmelerin nitel analizi, öğrencilerin farkındalık egzersizlerine ilişkin deneyimleri, duyguları ve fikirleri hakkında bilgiler sağlamıştır. Katılımcılar olumlu deneyimler ve eğlencenin yanı sıra dikkat becerilerinde algılanan artış, duygu düzenleme ve duygusal iyilik halinin yanı sıra gelişmiş sınıf iklimi ve öğrenme deneyimi yaşadıklarını bildirmişlerdir. Katılımcılar kendilerinde ve akranları arasında yıkıcı davranışlarda azalma olduğunu bildirirken, ifadelerin küçük bir kısmı bazı yıkıcı davranış sergileyen akranlarının davranışlarında herhangi bir fark gözlemlemediklerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Disruptive behaviors in educational settings can hinder the learning process and create a negative classroom climate. In recent years, mindfulness practices have gained recognition as a potential intervention to address these issues. This study aimed to investigate the effects of mindfulness exercises on the disruptive behaviors among young learners in English as a Foreign Language classes, along with gathering students' perceptions of their experiences and the perceived change in disruptive behavior of themselves and their peers. 39 3rd grade students participated in the study and were assigned to the experimental group and the control group. The experimental group engaged in mindfulness exercises at the beginning of English lessons for eight weeks, while the control group followed the regular EFL curriculum. Disruptive behaviors were assessed using the Video-based Observation Chart. Interviews were conducted with students to explore their perceptions of the intervention and its impact on their behavior and the behavior of their peers. Results indicated a significant decrease in overall disruptive behaviors in the experimental group compared to the control group. The experimental group showed significant reductions in certain types of disruptive behaviors, while other categories displayed positive but not statistically significant decreases. The qualitative analysis of interviews provided insights into students' experiences, feelings, and ideas regarding the mindfulness exercises. Participants reported positive experiences and enjoyment as well as perceived increase in attention skills, improvement in emotion regulation and emotional well-being, as well as improved classroom climate and learning experience. While the participants reported a decrease in disruptive behaviors among themselves and their peers, a minority of the expressions stated that they did not observe any difference in the behavior of some of their disruptive peers.