7. sınıf öğrencilerinin yazma öz-yeterliklerinin geliştirilmesinde süreç-tür odaklı yazma yaklaşımının kullanımı
The usage of process-genre focused writing approach in developing the writing self-efficacy of 7th grade students
- Tez No: 880853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÇARKIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin yazma öz-yeterliklerinin geliştirilmesinde süreç-tür odaklı yazma yaklaşımının etkisini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada, nitel veriler ağırlıkta ve nicel veriler destekleyici konumda olduğu için iç içe (gömülü) karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinde Yazma Öz-Yeterlik Ölçeği öntest-sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülüp görülmediği, süreç-tür odaklı yazma yaklaşımı ve ders işleniş sürecine yönelik öğrenci görüşleri ile sürece yönelik geliştirilen etkinliklerin sınıf içi uygulamasının nasıl olduğu incelenmiştir. Araştırma Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bir ortaokulda öğrenim gören ve ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 7.sınıf seviyesindeki 44 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırma verileri Yazma Öz-Yeterlik Ölçeği, kişisel bilgi formu, görüşme formu, öğrenci günlükleri ve öğrencilerin uygulama sürecinde oluşturdukları ürünlerle toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel yöntem, nitel boyutundaysa olgubilim (fenomenoloji) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler R programlama dili ile analiz edilip bulgular tablolarla sunulmuştur. Nitel verilerse içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda deney grubundaki öğrencilerin öntest-sontest sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiş, kontrol grubunda ise tespit edilmemiştir. Öğrenci günlüklerinde ve deney grubuyla yapılan görüşmelerde; uygulama sürecine ilişkin katılımcı görüşlerinin olumlu olduğu, uygulamanın yazma öz-yeterliklerinin gelişimine katkı sağladığı ve nicel verilerin nitel verileri desteklediği görülmektedir. Sonuç olarak süreç-tür odaklı yazma yaklaşımının yazma öz-yeterliğinin geliştirilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the effect of process-genre focused writing approach on the development of writing self-efficacy of 7th grade secondary school students, an embedded mixed design was used because qualitative data are predominant and quantitative data are supportive. In the sub-problems of the study, it was examined whether there was a statistically significant difference between the pretest and posttest scores of the Writing Self-Efficacy Scale, student views on the process-genre focused writing approach and the course teaching process, and how the activities developed for the process were implemented in the classroom. The research was conducted with 44 7th grade students who were studying in a secondary school in Şahinbey district of Gaziantep province and who were determined by criterion sampling method. The research data were collected through the Writing Self-Efficacy Scale, personal information form, interview form, student diaries and the products created by the students during the application process. Quasi-experimental method was used in the quantitative dimension of the research and phenomenology method was used in the qualitative dimension. The quantitative data obtained were analysed with R programming language and the findings were presented in tables. Qualitative data were analysed by content analysis method. As a result of the research, statistically significant differences were found between the pretest-posttest results of the students in the experimental group, but not in the control group. In the student diaries and interviews with the experimental group, it is seen that the participant views on the application process were positive, the application contributed to the development of writing self-efficacy and the quantitative data supported the qualitative data. As a result, it was determined that the process-genre focused writing approach was effective in the development of writing self-efficacy.