Savaş nedeniyle Suriye'den göç etmiş tek ebeveyn olan annelerin dayanıklılığı
Resilience of migrant single mothers from Syria
- Tez No: 880854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HASKAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada savaş nedeniyle Suriye'den göç etmiş tek ebeveyn olan annelerin dayanıklılıklarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan araştırma nitel desendedir. Araştırmanın çalışma grubunu zorunlu göç sonrası Ankara iline yerleşen tek ebeveynli ailelerdeki anneler oluşturmaktadır. Suriye'den göç eden 10 anneye ölçüt ve kartopu örnekleme yöntemleri ile ulaşılmıştır. Çalışma grubuna dahil edilme ölçütleri savaş nedeniyle Ankara'ya göç etmek ve tek ebeveyn olmak olarak belirlenmiştir. Katılımcıların yaşları 23 ile 60 arasında değişmekte ve ortalama katılımcı yaşı 41'dir. Araştırma kapsamında gerçekleşen görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve toplam iki ana tema ile yirmi iki alt temaya ulaşılmıştır. Ana temalar“Dayanıklılığı Artıran Faktörler”ve“Dayanıklılığı Azaltan Faktörler”olarak isimlendirilmiştir. Araştırma bulguları annelerin dayanıklılığını etkileyen koruyucu faktörleri ve risk faktörlerini ortaya koymuştur. Anneler ekonomik zorluklar, sosyal destek eksikliği, kadınlara yönelik tacizkar tutumlar, geçmiş travmatik yaşantılar, dil engeli, ebeveynlik stresi gibi faktörleri dayanıklılık için risk faktörü olarak değerlendirmişlerdir. Annelerin içsel ve dışsal kaynaklarla kendilerine baş etme biçimleri geliştirmeleri, sosyal desteğe sahip olmaları, toplumsal cinsiyet eşitliğini deneyimlemeleri, temel ihtiyaçlarının karşılanması, kültürel değerlerin korunabilmesi, çocukların varlığı gibi faktörler ise annelerin dayanıklılıkları için koruyucu faktör olarak ifade ettikleri faktörlerdir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the resilience of single parent mothers who have settled in Turkey following forced migration. The research was conducted using a qualitative design. The sample comprises of mothers in single-parent families who settled in Ankara province after forced migration from Syria. Ten mothers who migrated from Syria were included in the study group based on the following criteria: migration to Ankara due to war and being a single parent. The participants' ages ranged from 23 to 60, with an average age of 41. The interviews conducted as part of the research employed the Semi-Structured Interview Form and Personal Information Form, which had been prepared by the researcher. The data were analyzed using the thematic analysis method, resulted in two main themes and 22 sub-themes. The primary themes were designated as“Factors Increasing Resilience”and“Factors Decreasing Resilience.”The research findings revealed both protective and risk factors influencing the resilience of mothers. Mothers evaluated a range of factors, including economic difficulties, a lack of social support, abusive attitudes towards women, past traumatic experiences, a language barrier, and parenting stress, as potential risk factors for resilience. The protective factors identified by the mothers included developing ways of coping with internal and external resources, having social support, experiencing gender equality, meeting their basic needs, preserving cultural values, and the presence of children. Findings of the study were discussed in the light of the relevant literature.