Yağmurlama sulama sistemlerinin projeleme esasları ve 12x12 m. ile 12x18 m. tertip aralığında su dağılımı desenlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 8809
  2. Yazar: ŞENAY BARIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL PAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Sulama, genel olarak bitkinin yetiştirilme döneminde ihtiyaç duyduğu suyun yapay yollarla bitki yetiştirilen ortama verilmesi olarak tanımlanabilir. Bitki gelişmesi için gerekli olan su, tabii yollardan sağlanamadığı zamanlar çeşitli kaynaklardan alınarak değişik metodlarla toprağa verilirler. Bu çalışmada; suyun toprağa, bitkinin su tüketimine göre ekonomik olarak verilmesini sağlayan, yağmurlama sulama sistemleri ele alınmış ve projelendirme esasları incelenmiştir. Bu bilgiler ışığı altında Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü deneme arazisinde 3,9 mm meme çapındaki yağmur lama başlıklarının 12 x 12m ve 12 x 18m tertip aralığında su dağılım desenleri elde edilmiştir. Elde edilen su dağılım desenlerine göre eş dağılım katsayıları bulunmuştur. Deneme sonuçları teorik ve pratik hesap metodları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In general it can be explained that irrigation is required to raise plants in an artificial environment» If water can not be provided in normal ways it must be provided from a different source applied to the land by variovs ways» Fundamental to this project it was found that in sprink irrigation systems the amount of water given depends on the consumption of the land» With this knowledge sprinkler on test land of Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü of 3,3 mm diameter results in a spreading of water over an area of 12x1 2m and 12x18m. Depending on the desing of the water distribution method we found a co-efficient of equivalent distribution theoretical and practical calculation methods were used for the test results.