Çocuk sahibi olan kadınların kızamık aşısına karşı tutumların ve yaklaşımların belirlenmesi
Determination of attitudes and approaches towards measles vaccination of women having children
- Tez No: 881162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aşıyla önlenebilir hastalıkların artış nedenlerinin arkasında son dönemde aşı reddi veya kararsızlığının yattığı görülmektedir. Özellikle otizm ile ilişkili olduğu savunulan kızamığa yönelik red veya kararsızlıklar kızamık insidansının ve hastalık sekellerinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada kadınların aşılar ve özellikle de kızamık aşısına yönelik tutum ve yaklaşımlarının belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışma Ekim 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirildi. Veriler anne ve çocuk bilgi formu, aşı bilgi formu ve Bulaşıcı Hastalıklara Yönelik Algı Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde anlamlılık %95 güven aralığında hesaplandı. Ortalama yaşları 32,3 yaş, yarısının tek çocuk sahibi olduğu ve yarısına yakınını lisans/önlisans düzeyinde olduğu belirlendi. %88,1'i aşı yaptırılmasını kendilerinin istediğini ve %72'si aşı bilgisine güvendiğini bildirdi. Aşı olanlar içerisinde kızamık geçirenler hastalığı hafif atlatmıştır. %67,7'si çevresindeki aşı düşüncelerinden etkilenmediğini ve ülkemizdeki aşı programının güvenilir olduğunu bildirdi. Bulaşıcı Hastalıklara Yönelik Algı Ölçeğinden ortalama 112 puan almışlardır. Ebeveynin yaşı, eğitim ve gelir düzeyinin bulaşıcı hastalıklara yönelik algıyı etkilediği saptandı. Aşılara yönelik olumsuz tutumlar sıklıkla bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin aşı bilgilendirme yaklaşımlarına ağırlık vermesi önerilmektedir. Ayrıca toplumsal projelerle aşı reddi/tereddütünün ortadan kaldırılması çalışmaları yapılmalıdır. Bilimsel kanıtların kullanılmasıyla hazırlanan bilgilendirmelerin önemi unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Vaccine refusal or hesitancy has recently been seen to lie behind the reasons for the increase in vaccine-preventable diseases. In particular, refusal or hesitancy towards measles, which is argued to be associated with autism, leads to an increase in measles incidence and disease sequelae. The aim of this study was to determine the attitudes and approaches of women towards vaccines, especially measles vaccine. The descriptive and cross-sectional study was conducted between October 2023 and May 2024 through internet-based texting applications. Data were collected using the mother and child information form, vaccination information form and the Perception Scale for Communicable Diseases. In the analysis of the data, significance was calculated at 95% confidence interval. The mean age was 32.3 years, half of them had only one child and almost half of them had a bachelor's or associate's degree. 88.1% reported that they themselves wanted to be vaccinated and 72% reported that they trusted vaccination information. Among those who were vaccinated, those who had measles survived the disease mildly. 67.7% reported that they were not affected by the vaccination opinions of their surroundings and that the vaccination program in our country was reliable. They scored an average of 112 points on the Perception Scale for Infectious Diseases. Parental age, education and income level were found to affect the perception towards infectious diseases. Negative attitudes towards vaccines are often due to lack of information. Therefore, it is recommended that health professionals emphasize vaccine information approaches. In addition, efforts should be made to eliminate vaccine refusal/intervention through social projects. The importance of information prepared by using scientific evidence should not be forgotten.