The impact of economic policy uncertainty index on portfolio investments in OECD countries
Ekonomik politika belirsizlik endeksinin OECD ülkelerindeki portföy yatırımlarına etkisi
- Tez No: 881257
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu doktora tezi, 2000-2022 yılları arasında 20 OECD ülkesi için çeyreklik veriler kullanarak ekonomik politika belirsizlik endeksi (EPUI) ile portföy yatırımları (PI) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. EPUI, belirli bir ülkenin ekonomik politikaları etrafındaki belirsizlik seviyesinin bir ölçüsüdür. Diğer yandan, PI ise yabancı ülkede finansal varlıkların satın alınmasını ifade etmektedir. Veri erişilebilirliği nedeniyle, araştırma örneği 38 OECD üyesi ülkeden 20'sini içermektedir. Kullanılan ekonometrik modelde bazı kontrol değişkenleri de dahil edilmektedir. Ülkeler arasındaki kesit bağımlılığının varlığına bağlı olarak, her bir değişkenin entegrasyon derecesini değerlendirmek için ikinci nesil panel birim kök testi olan CIPS uygulanmıştır. Bazı değişkenlerin seviyede bazı değişkenlerin ise birinci farkında durağan olduğu durumlarda, değişkenler arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkilerini analiz etmek için panel ARDL kullanılabilir. ARDL sonuçları, uzun vadede EPUI'nin PI üzerindeki olumsuz etkilerini doğrulamaktadır. Ülkelerin sonuçları, bireysel ekonomik ve politik faktörleri nedeniyle hata düzeltme açısından da farklılık göstermektedir. Panel eşbütünleşme testleri, değişkenlerin eşbütünleşik olduğunu doğrularken, nedensellik testi EPUI ile PI arasında bir nedensellik ilişkisi olmadığını göstermektedir. Sonuçlar, yatırımcılar, politika yapıcılar ve araştırmacılar için önemli çıkarımlara sahip olup gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasında daha fazla karşılaştırmalı analiz yapılması gereğini ve ek kontrol değişkenlerinin dahil edilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis examines the relationship between the economic policy uncertainty index (EPUI) and portfolio investments (PI) using quarterly data for 20 OECD countries from 2000 to 2022. EPUI is a measure of the level of uncertainty surrounding the economic policies of a particular country. Meanwhile, PI refers to purchasing financial assets in foreign country. Due to data availability, the research sample includes 20 countries out of the 38 OECD member countries. In the econometric model applied, some control variables are included. Based on the presence of cross-sectional dependence between the countries, the second-generation panel unit root test of CIPS is applied to assess the degree of integration for each variable. When some variables are stationary at the level or some at the first difference, panel ARDL can be used to analyze short-run and long-run relationships between variables. The ARDL results confirms the adverse effects of EPUI on PI in the long run. The countries' results also vary in terms of error correction because of their individual economic and political factors. Panel cointegration tests confirm that variables are cointegrated and the causality test confirms that there is not a causality relation between EPUI and PI. The results have implications for investors, policymakers, and researchers, and suggest the need for further comparative analysis among developed and developing economies as well as the inclusion of additional control variables.