Metinden sahneye feminist tiyatro ekseninden örnek bir yazma, okuma ve sahneleme çalışması: Kadınlar konuşursa
From text to stage: An example of writing, reading, and staging work from a feminist theater perspective: If women speak
  1. Tez No: 881270
  2. Yazar: BİRGÜL YEŞİLOĞLU GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bilindiği üzere tiyatro sanatı iki elzem çalışma evreninden oluşmaktadır. Bu evrenin ilk katmanını; dramatik bir malzemenin oyun yazarı tarafından keşfedilmesi, dramaturgi masa başı çalışmasıyla değerlendirilmesi ve oyun metninin yazılması süreci oluşturur. Bu evrenin ikinci katmanını ise söz konusu dramatik metnin bir yönetmen tarafından keşfedilmesi ve oyuncular aracılığıyla sahneye taşınma süreci oluşturur. Bu bağlamda bu tez çalışmasının ana rotasını söz konusu bu iki evrenin oluşturduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu bu tez çalışmasının birinci bölümünde; feminizm kavramı ele alınmış, feminist tiyatro oluşumu hakkında kuramsal bilgilendirme yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise elde edilen bilgiler doğrultusunda feminist yönelişle Kadınlar Konuşursa adlı oyun metni yazılmış, metne yönelik dramaturgi masa başı çalışması yapılmış ve reji aşamasında sahneleme süreci hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, the art of theater consists of two essential realms of work. The first layer of this realm comprises the discovery of a dramatic material by a playwright, its evaluation through dramaturgical desk work, and the process of writing the play script. The second layer of this realm consists of the discovery of mentioned dramatic text by a director and the process of bringing it to the stage through actors. In this context, it can be said that the main route of this thesis work is formed by these two realms. In the first part of this thesis work, the concept of feminism is addressed, and theoretical information about feminist theater formation is provided. In the second part of the study, based on the information obtained, a play script titled“If Women Speak”with a feminist approach has been written, dramaturgical desk work has been carried out focusing on the text, and information about the staging process has been provided in the directorial stage.