Designing and implementing a Corpus-Based Language Teaching (CBLT) training program in a pre-service EFL teacher education context
Hizmet öncesi İngilizce öğretmen eğitimi bağlamında bir Derlem Tabanlı Dil Öğretimi (DTDÖ) eğitim programının tasarlanması ve uygulanması
- Tez No: 881271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, İngilizce öğretmen adaylarının derlem araçlarının kullanımını kapsayan, 20 saatlik ve 9 haftalık, sistematik bir Derlem Tabanlı Dil Öğretimi (DTDÖ) Eğitim programı uygulanmış ve öğretmen adaylarının derlem araçlarının İngilizce öğretimine entegrasyonuna ilişkin eğitim öncesindeki ve sonrasındaki algılarını ve DTDÖ eğitimine ilişkin görüşlerini araştırmak amaçlanmıştır. 102 İngilizce öğretmen adayının derlem araçlarına yönelik farkındalıklarını araştırmak amacıyla Derlem Geçmişi Anketi ile nicel ve nitel veriler elde edilmiştir. Eğitim sonrasında, eğitimin 20 katılımcısından eğitime yönelik yansıtıcı günlükler, öğretim sonrası yansıtıcı günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmıştır. Nicel analiz için betimsel analiz kullanılırken, nitel veriler Sürekli Karşılaştırma Metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular katılımcıların derlem farkındalık seviyelerinin düşük olduğunu, dil öğretimi için derlem araçlarının kullanımının faydalarını (örneğin, kelime bilgisi ve dil bilgisi öğretimini ve hata düzeltilmeyi geliştirmek) ve eksikliklerini (örneğin, uygun dil öğelerini bulmaktaki zorluklar, farklı derlem araçlarıyla ilgili teknik sorunlar) vurgulamaktadır. Ayrıca katılımcılar DTDÖ eğitiminin bazı faydalarına (örneğin, dil farkındalıklarının artması, yansıtıcı ve işbirlikçi bir öğrenme ortamı yaratılması) ve zayıf yönlerine (örneğin, üretime yönelik aşırı iş yükü, daha fazla derlem pratiğine ihtiyaç duyulması) dikkat çekmişlerdir. Son olarak, bulgular alanyazın bağlamında tartışılmıştır ve pedagojik çıkarımlar ile gelecek çalışmalar yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study implemented a 20-hour, 9-week systematic Corpus-based Language Teaching (CBLT) Training involving pre-service English teacher candidates with the use of corpora and investigated their perceptions before and after the training regarding the use of corpora in EFL classrooms and the CBLT training. Initially, quantitative and qualitative data were obtained from 102 participants through the Corpus Background Survey on familiarity and awareness of available corpora. Following the training, qualitative data were collected from the 20 participants of the CBLT Training via reflective logs, post-teaching reflective logs, and semi-structured interviews. Descriptive analysis was employed for the quantitative data, while the qualitative data were analyzed qualitatively by using the Constant Comparative Method (CCM). The findings revealed that the participants had very low prior familiarity and knowledge regarding corpora. The results highlighted the benefits (e.g., enhancing vocabulary and grammar instruction and error correction) and drawbacks (e.g., difficulties in finding appropriate language items, technical problems with different concordancers) of corpora use for language teaching. The participants also pointed out some benefits (e.g., raising their language awareness, creating a reflective and collaborative learning environment) and weaknesses (e.g., too much workload on production, need for more corpora practice) of the CBLT training. Finally, the results were discussed in the context of relevant literature, presenting pedagogical implications and suggestions for future research.