Experiencing the digital with a disability: An exploration of how visually impaired people in Ghana use social media
Dijitali engelli olarak deneyimlemek: Gana'daki görme engellilerin sosyal medyayı nasıl kullandıklarının araştırılması
- Tez No: 881272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ŞAFAK DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Görme engelliler de dahil olmak üzere birçok internet kullanıcısı, sosyal medyayı çevrimiçi deneyimlerinin önemli bir bileşeni olarak görmektedir. Görme engellilerin sosyal medyayı ve interneti nasıl kullandıklarına ilişkin çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, bu çalışmaların çoğu gelişmiş ülkelerden kaynaklanmaktadır. Ancak, Gana gibi gelişmekte olan ülkelerdeki durum hala çoğunlukla yeterince incelenmemiştir. Literatürdeki önemli bir boşluk, yetişkin BVI halkı ve onların sosyal medya deneyimleriyle ilgilidir. Bunun ışığında bu çalışma, sosyal medya ve internet kullanan yetişkin BVI bireylerinin kullanım motivasyonlarını, faydalarını ve yaşadıkları zorlukları araştırmaktadır. Derinlemesine mülakatlar ve betimleyici fenomenolojik analiz kullanan çalışma, yetişkin BVI bireylerinin sosyal medyayı eğlence ve mizah ihtiyaçları, sosyal bağlantı ihtiyaçları ve trendlerle güncel kalma arzuları tarafından kullanmaya yönlendirildiğini ortaya koymuştur. Mevcut sosyal medya platform tasarımlarının ve yardımcı teknolojilerin çoğu, BVI kullanıcılarının bu platformları tam olarak kullanma becerilerini kısıtlasa da, sosyal medya bu kullanıcılara hala çeşitli faydalar sunmaktadır. Bunlar arasında bilgiye erişim ve sosyal bağlılıklarını artırma fırsatları yer almaktadır. Bu nedenle, çalışmanın medya, dijital içerme ve engellilik çalışmaları için çıkarımları vardır.
Özet (Çeviri)
Many internet users, including those who are blind or visually impaired (BVI), now consider social media as an essential component of their online experiences. While several studies have been conducted on how the BVI utilizes social media and the internet, most of these studies have originated from developed countries. However, the situation in developing countries like Ghana is still mostly understudied. A significant gap in the literature concerns adult BVI people and their experiences with social media. In light of this, the current study investigates the motivations for usage, benefits, and challenges experienced by adult BVI individuals utilizing social media and the internet. Using in-depth interviews and descriptive phenomenological analysis, the study found that adult BVI individuals are driven to use social media by their need for amusement and humor, their need for social connectivity, and their desire to stay current with trends. While the majority of existing social media platform designs and assistive technologies restrict BVI users' ability to fully utilize these platforms, social media still offers several benefits to these users. These include access to information and opportunities to enhance their social connectedness. Thus, the study has implications for media, digital inclusion, and disability studies.