Kamu diplomasisi aracı olarak TİKA
TIKA as an instrument of public diplomacy
- Tez No: 881278
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Sudan ve Somali'de gerçekleştirdiği faaliyetleri kamu diplomasisi kavramı çerçevesinde ele almaktadır. Bu amaçla giriş ve sonuç bölümleri hariç dört bölümden oluşan bu tezde önce halkla ilişkiler, uluslararası halkla ilişkiler, propaganda, kamu diplomasisi tanımları yapılarak kamu diplomasisi in alt türleri sıralanmıştır. Bu şekilde kavramsal çerçeve çizildikten sonra ikinci bölüm, TİKA faaliyetlerinin incelenmesinde temel olan kamu diplomasisi literatüründe öne çıkan çalışmalar genel hatları ile özetlemektedir. Ardından gelen bölüm, Türkiye'nin MENA ve Sahra Altı Afrika ile ilişkilerinin tarihsel arka planını sunmaktadır. Arka plan bilgisinin verildiği bu bölüm 1923-2002 yılları arasında Türkiye'nin dış politikasında yaşanan dönüşümü ortaya koyması ve gerek ABD gerekse dünyada 2000'li yılların hemen başında görülen politik, siyasi ve ekonomik değişimi de analiz etmesi bakımından önemlidir. Bu değişimde Türkiye'nin konumu ve TİKA'nın oynadığı rol tezin temel inceleme alanları arasındadır. Örnek olay çalışmasının yer aldığı dördüncü bölüm Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Sudan ve Somali'deki faaliyetlerini kamu diplomasisi kavramı çerçevesince analiz etmektedir. Çalışmada Türkiye'nin küresel dönüşümlere paralel şekilde ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda geçirdiği dönüşümler ve bu dönüşümlerin dış politikadaki yansımaları TİKA aracılığıyla ele alınmaktadır. Çalışma Sudan ve Somali odaklı olmakla birlikte Türkiye'nin yakın coğrafyasında yaşanan değişimler de tarihsel bir izlekte ekonomik, politik ve toplumsal yönleri ile çalışmada incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkey's activities in Sudan and Somalia through TIKA within the framework of the concept of public diplomacy. For this purpose, in this thesis, which consists of four chapters excluding the introduction and conclusion sections, the definitions of public relations, international public relations, propaganda, public diplomacy are made and the sub-types of public diplomacy are listed. After drawing the conceptual framework in this way, the second chapter summarizes the prominent studies in the public diplomacy literature, which is the basis for the analysis of TIKA activities. The following section presents the historical background of Turkey's relations with MENA and Sub-Saharan Africa. This section is important in terms of revealing the transformation in Turkey's foreign policy between 1923 and 2002 and analyzing the political, policy and economic changes in the US and the world in the early 2000s. Turkey's position and the role played by TIKA in this transformation are among the main areas of investigation of the thesis. The fourth chapter, which includes a case study, analyzes Turkey's activities in Sudan and Somalia through TIKA within the framework of the concept of public diplomacy. In the study, Turkey's transformations in economic, political and social fields in parallel with global transformations and the reflections of these transformations in foreign policy are discussed through TIKA. Although the study focuses on Sudan and Somalia, the changes in Turkey's near geography are also examined in a historical perspective with economic, political and social aspects.