Türkiye'de üniversite kütüphane binaları için mimari program rehberi
Architectural program guide for university library buildings in tTrkey
  1. Tez No: 881302
  2. Yazar: ERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ARSLANTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Mimarlık, Information and Records Management, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Toplumsal gelişimin merkezinde yer alan üniversiteler, işlevlerini yerine getirirken ihtiyaç duydukları bilgi ve belgelere kütüphaneleri sayesinde erişim sağlar. Üniversitelerin vazgeçilmez bir parçası olan kütüphanelerin var olabilmesi için temel koşullardan biri fiziksel bir alana sahip olmasıdır. Herhangi bir bina için tasarım süreci, genel anlamda bir problem çözme aktivitesidir. Bu nedenle kütüphane bina tasarımları, kütüphanenin hizmet kalitesini ve kullanıcı memnuniyetini doğrudan etkileyen bir güce sahiptir. Bu noktadan hareketle“Türkiye'de üniversite kütüphane binalarının inşasında yol gösterecek mimari program rehberi bulunmamaktadır.”ana hipotezi oluşturulmuştur. Araştırmada kuramsal çerçevenin oluşturulması için literatür taraması yapılmıştır. Kütüphane bina tasarımları, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla incelenmiş, mekânsal ihtiyaçların analizi, tespiti ve çözüm sürecinin hızlandırılması amacıyla gözlem veri toplama tekniği kullanılmıştır. Araştırmadaki mevcut bilgi boşluklarının belirlenmesi ve güncel gelişmelerin analiz edilmesi amacıyla doküman inceleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma, modern bir üniversite kütüphanesi planlamak ve tasarlamak isteyen mimarlar, kütüphaneciler ve araştırmacılar için bir yol haritası oluşturmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda sürdürülebilir tasarım kriterleri dikkate alınmış ve mimari öncesi ve sonrasında oluşabilecek sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Özellikle araştırma, yeni bir kütüphane binası tasarlamak isteyen üniversiteler için planlama ve tasarım süreçlerini içeren bir başucu kaynağıdır. Araştırma sonucunda kütüphane bina tasarımı için bir program rehberi oluşturulmuş, ana hipotez ve alt hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities, which are at the center of social development, provide access to the information and documents they need while performing their functions, thanks to their libraries. One of the basic conditions for the existence of libraries, which are an indispensable part of universities, is that they have a physical space. The design process for any building is broadly a problem-solving activity. For this reason, library building designs have the power to directly affect the library's service quality and user satisfaction. Starting from this point,“There is no architectural program guide to guide the construction of university library buildings in Turkey.”the main hypothesis was created. A literature review was conducted to establish the theoretical framework of the research. Library building designs were examined with a sustainability approach, and observation data collection technique was used to analyze and determine spatial needs and accelerate the solution process. The document review method was used to identify existing knowledge gaps in the research and analyze current developments The research aimed to create a road map for architects, librarians and researchers who want to plan and design a modern university library. For this purpose, sustainable design criteria have been taken into account and solutions to problems that may occur before and after architecture have been proposed. In particular, the research is a go-to resource for universities that want to design a new library building, covering the planning and design processes. As a result of the research, a program guide for library building design was created and the main hypotheses and sub-hypotheses were confirmed.