İlköğretim öğrencilerinin blok temelli programlama etkinliklerinin bilgi işlemsel düşünme becerisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of block-based programming activities on computational thinking skills of primary school students
- Tez No: 881508
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin blok temelli etkinliklerinin bilgi işlemsel düşünme becerisi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, nicel yöntemlerden olan yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Bursa ili Nilüfer ilçesinde bulunan özel bir okulda öğrenim görmekte olan ilköğretim 4. sınıf düzeyinde bulunan 86 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler, seçkisiz olarak deney grubunda 44 ve kontrol grubunda 42 olacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Nicel verileri toplamak için öğrencilerin gönüllü olarak katılımına önem verilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, bilgi işlemsel düşünme becerisi ölçeği ile toplanmış ve SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bilgi işlemsel düşünme becerisi ve alt boyutlarının son test ortalamaları, ön test ortalamalarına göre artış göstermiş ve deney grubundaki öğrencilerin algoritmik düşünme becerisinde en fazla artış gösteren beceri olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, daha önceden blok temelli kodlama eğitimi almış olan öğrencilerin bu eğitimin, üzerinde bir etkisi bulunmadığı tespit edilmiştir. Blok temelli kodlama eğitiminin başında ön test olarak elde edilen analiz sonuçlarına göre deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, eğitimin sonunda elde edilen son test analiz sonuçlarına göre deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubunda bulunan öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri blok temelli kodlama eğitiminden önce ve sonra yapılan ön test ve son test karşılaştırmalarına göre anlamlı olarak farklılaştığı, ancak kontrol grubundan bir farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin blok temelli kodlama eğitiminin öncesinde ve sonrasında cinsiyete ve ders dışında scratch programını kullanma durumuna göre farklılaşmadığı, ancak ders dışında blok temelli kodlama öğrenmesine yardımcı olacak birilerini olması durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the impact of block-based activities on the computational thinking skills of primary school students. A semi-experimental research model, which is a quantitative method, was used in the study. The sample of the research consists of 86 students from the 4th grade level of a private school in the Nilüfer district of Bursa province, Turkey. The students were divided into an experimental group of 44 and a control group of 42, randomly. Importance was given to the voluntary participation of students in collecting quantitative data. Data were collected using a demographic information form developed by the researcher, a computer thinking scale, and analyzed using the SPSS program. The final test averages of computational thinking skills and its sub-dimensions showed an increase compared to the pre-test averages, and it was found that algorithmic thinking skill showed the highest increase among the skills in the experimental group. According to the analysis results, it was determined that the previous block-based coding training of the students had no effect. While there was no significant difference between the computational thinking skills of the students in the experimental and control groups according to the pre-test analysis results obtained at the beginning of the block-based coding training, a significant difference in favor of the experimental group was reached according to the final test analysis results obtained at the end of the training. It was found that the computational thinking skills of the students in the experimental group significantly differed before and after the block-based coding training, but there was no difference in the control group. It was also determined that the gender and usage of scratch programming outside the class did not make a difference in the computational thinking skills of the students in the experimental group before and after the block-based coding training, but it made a difference if they had someone to help them learn block-based coding outside the class.