A comparative study on pushover analysis of RC and prestressed buildings
Betonarme ve öngerilimli binaların itme analizi üzerine karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 881542
- Danışmanlar: PROF. DR. N.V. RAMANA RAO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Jawaharlal Nehru University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son zamanlarda birçok beton yapının ciddi şekilde hasar gördüğü veya çöktüğü depremler, mevcut binaların sismik yeterliliğinin değerlendirilmesi ihtiyacını göstermiştir. Gelecekteki depremleri önleyemeyiz, ancak hazırlıklı olmak ve güvenli bina inşaat uygulamaları hasar ve kayıpların kapsamını kesinlikle azaltabilir. Binaları gelecekteki depremlere karşı güçlendirmek ve direnmek için bazı prosedürler benimsenmelidir. Prosedürlerden biri, mevcut ve yeni yapıların sismik performans değerlendirmesi için popüler bir araç haline gelen statik itme analizidir. Bu analizi gerçekleştirerek, yapıdaki zayıf bölgeleri öğrenebilir ve ardından belirli bir bölümün gereksinime göre güçlendirilip güçlendirilmeyeceğine veya rehabilite edilip edilmeyeceğine karar verebiliriz. Bu çalışmada, dört G+3 bina arasında bir karşılaştırma yapılacaktır. Biri kirişlerde tendon bulunan ve diğeri X ve Y yönlerinde tendon bulunmayan. Karşılaştırma, sismik koşullar altındaki performanslarını incelemek için SAP2000 yazılımı kullanılarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Recent earthquakes in which many concrete structures have been severely damaged or collapsed, have indicated the need for evaluating the seismic adequacy of existing buildings. We can't avoid future earthquakes, but preparedness and safe building construction practices can certainly reduce the extent of damage and loss. In order to strengthen and resist the buildings for future earthquakes, some procedures have to be adopted. One of the procedures is the static pushover analysis which is becoming a popular tool for seismic performance evaluation of existing and new structures. By conducting this analysis, we can know the weak zones in the structure and then we will decide whether the particular part is retrofitted or rehabilitated according to the requirement.in this study, a comparison will be made between four G+3 buildings.one with tendons located beams and the other one is without tendons in X and Y directions. The comparison will be done by using SAP2000 software to study their performance under seismic conditions.