The effects of generic and targeted visibility on work-process interactions in open-plan offices
Açık ofislerde genel ve hedeflenen görünürlüğün iş etkileşimleri üzerine etkisi
- Tez No: 881543
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Açık ofislerde görünürlük, etkileşim biçimleri de dahil olmak üzere çalışanların davranışlarını şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezin temel amacı, açık ofislerde genel ve hedeflenen görünürlüğün iş etkileşimleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. İlk aşamada nitel bir yaklaşım benimseyen bu çalışma, 30 çalışanın bulunduğu iki açık ofiste yapılan anket yoluyla iş etkileşim modellerini belirlemeyi amaçlamıştır. İş etkileşimlerine ilişkin anket soruları aksiyel analiz yoluyla incelenmiştir. Çalışmanın nicel bir yaklaşım benimseyen ikinci aşaması, genel ve hedeflenen görünürlük analizi ve DepthMapX için yazılan yeni kodlar ile yürütülmüştür. Bu iki aşamanın verileri, açık ofislerde genel ve hedeflenen görünürlüğün iş etkileşimleri üzerindeki etkisini anlamak için analiz edilmiştir. Sonuçlar, genel ve hedeflenen görünürlüğün tüm değişkenleri arasında, 120 ve 360 derece eş görüş alanlarına yönelik yoğunluk değerlerinin iş etkileşimlerinin sayısı için belirleyici faktörler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yoğunluk değişkeni ile iş etkileşimlerinin sayısı arasında negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, 120 ve 360 derece eş görüş alanlarında birim başına düşen görünür çalışan sayısı arttığında iş etkileşimlerinin azaldığı belirlenmiştir. Yani bir çalışanın görsel mahremiyeti az veya görünürlüğü yüksek bir masası olduğunda, bu çalışanın açık ofislerde meslektaşlarıyla etkileşimde bulunmaktan kaçındığı tespit edilmiştir. Bu yüzden çalışmanın bulguları, açık ofislerde görsel mahremiyetin iş etkileşimleri üzerindeki etkisinin önceki çalışmaların bulgularından farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları, çalışanların görsel mahremiyeti korunmadığı sürece açık ofislerdeki yüksek görünürlüğün daha fazla iş etkileşimi ile sonuçlanmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Visibility within open-plan offices plays a crucial role in shaping employee behaviors, including how they interact. The main aim of this thesis is to investigate the impacts of generic and targeted visibility on work-process interactions in open-plan offices. In the first phase, adopting a qualitative approach, this study aimed to detect work-process interaction patterns through a survey in two open-plan offices with 30 employees. Survey questions related to work-process interactions were analyzed through axial analysis. The second phase of the study, adopting a quantitative approach, was conducted through generic and targeted visibility analysis and new codes written for DepthMapX. The outputs of the two phases were analyzed to comprehend the influence of generic and targeted visibility on work-process interactions in open-plan offices. The results showed that density values for 120° and 360° isovists are determinant factors for the number of work-process interactions in all generic and targeted visibility parameters. Moreover, a negative correlation was found between density parameters and the number of work-process interactions. Therefore, it was found that more visible employees per unit in 120° and 360° isovists result in fewer work process interactions in open-plan offices. In other words, it was found that when an employee has a desk with low visual privacy or high visibility, this employee avoids interacting with their colleagues in open-plan offices. Therefore, the study's findings reveal that the impact of visual privacy on work-process interactions in open-plan offices is not as same as previously thought. In conclusion, the results of this study suggest that more visibility does not result in more work-process interactions in open-plan offices unless employees' visual privacy is preserved.