İlişki doyumunun, aile öngörülemezliği ile romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide aracı rolü
The mediating role of relationship satisfaction in the relationship between family unpredictability and romantic-focused obsessive-compulsive symptoms
  1. Tez No: 881670
  2. Yazar: ILGIN UZUNOVALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL KAKIRMAN MOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilişki doyumunun, aile öngörülemezliği ile romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 25-65 (𝑋̅= 30.69, Ss= 8.88) yaş arasında değişen ve en az 3 ay romantik ilişkisi olan (sevgili/flört, nişanlı/sözlü, evli) toplam 401 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Bilgilendirilmiş Onam Formunun ardından araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Geçmişe Dönük Aile Öngörülemezliği Ölçeği (GDAÖÖ), Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar özetlendiğinde; aile öngörülemezliğinin romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtileri anlamlı ve pozitif yönde; aile öngörülemezliğinin ilişki doyumunu anlamlı ve negatif yönde; ilişki doyumunun romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtileri anlamlı ve negatif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda, aile öngörülemezliği ile romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkinin, ilişki doyumunun kısmi aracılığı ile gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular ilgili literatür kapsamında değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the mediating role of relationship satisfaction in the relationship between family unpredictability and romantic relationship-focused obsessive-compulsive symptoms. The study sample consisted of 401 individuals between the ages of 25-65 (𝑋̅= 30.69, SD= 8.88) who were in a romantic relationship (lover/dating, engaged/engaged, married) for at least 3 months. Following the Informed Consent Form, the Demographic Information Form, Retrospective Family Unpredictability Scale (REUSS), Romantic Relationship Obsessions and Compulsions Scale (ROOCS) and Relationship Satisfaction Scale (RSS) prepared by the researcher were used to collect data. When the results obtained from the study were summarized; family unpredictability significantly and positively predicted romantic relationship-focused obsessive-compulsive symptoms; family unpredictability significantly and negatively predicted relationship satisfaction; It was found that relationship satisfaction significantly and negatively predicted romantic relationship-focused obsessive-compulsive symptoms. At the same time, it was concluded that the relationship between family unpredictability and romantic relationship-focused obsessive-compulsive symptoms was partially mediated by relationship satisfaction. The findings obtained from the study were evaluated and discussed within the context of the relevant literature.