Pre-service EFL teachers' interactional resources for resolving troubles: A micro analysis
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin sorunları çözmede etkileşimsel kaynakları: Mikro analiz
  1. Tez No: 881709
  2. Yazar: SERRA KILIÇASLAN TAKVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Öğretmen eğitiminde mikro öğretim, kontrol edilebilir bir öğretim ortamı ve anında geri bildirim sağlama sayesinde uzun yıllardır dikkat çekmektedir. Ancak özellikle sınıf içi etkileşim bağlamında, gerçek öğretim uygulaması ile mikro öğretim arasındaki boşluk, araştırmacılar tarafından derinlemesine sorgulanmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, hizmet öncesi öğretmenlerin etkileşimsel sorunları çözmek için etkileşimsel kaynakları kullanımlarını iki ortamda karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, etkileşimsel kaynakların ve sorun göstergelerinin ardışık örüntülerini araştırmak için konuşma çözümlemesi yöntemini benimsemektedir. Veri, 40 hizmet öncesi öğretmenin iki set video kaydından oluşmaktadır:(1)Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde mikro-öğretim uygulamaları ve (2) bir anaokulunda gerçek öğretim uygulaması bağlamında. Veri analizi, gerçek öğretim uygulamalarındaki önemli sorun göstergelerinin, öğretmenin yönergesine fiziksel yönelim olmaması, sessizlik ve öğrencilerin öğretmenin sözlerini tekrar etmesi olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, mikro öğretim uygulamaları bağlamında en önemli gösterge öğrencinin yanlış cevabıdır. Etkileşimsel kaynaklar açısından, beden hareketleri ve öğretmenin tekrarı gibi belirli etkileşimsel kaynaklar her iki ortamda da mevcutken, mikro öğretimde frekansları belirgin şekilde daha düşüktür. Ayrıca, diller arası geçiş ve basitleştirilmiş talimatlar sadece gerçek öğretim bağlamında görülmektedir. Bu çalışma, TEYL bağlamında hizmet öncesi öğretmen adaylarının daha fazla öğrenme fırsatı yaratmak için sınıf etkileşimin ve Sınıf Etkileşim Yetkinliği'nin (CIC) önemini vurgulayarak, mikro-öğretim ve gerçek öğretim arasındaki sorun göstergeleri ve etkileşimsel kaynaklar arasındaki farkları açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Micro-teaching in teacher education has attracted attention for many years because of its convenience in terms of providing a controllable teaching environment and instant feedback for pre-service teachers. However, the gap between real teaching practice and microteaching specifically for classroom interaction has not been widely questioned by the researchers. Therefore, this study aims to compare classroom interaction in two settings, regarding the use of interactional resources by pre-service teachers (PST) to resolve interactional troubles. The study adopts conversation analysis to investigate the sequential patterns of interactional resources and trouble indicators. Data consists of two sets of videorecordings of 40 PSTs: (1) micro-teaching practices at a state university and (2) real teaching practices at a preschool in Türkiye. The data analysis reveals that the significant trouble indicators in real teaching practice are the lack of orientation in the teacher's instruction, silence, and student's repetition of teacher's utterance. However, the student's wrong answer is the most significant indicator in the context of micro-teaching practice. In terms of interactional resources, while certain interactional resources like embodied action and teacher repetition are present in both contexts, their frequency is notably lower in micro-teaching. Moreover, code-switching and simplified instruction occurs in only the real teaching context. This study underscores the significance of classroom interaction and Classroom Interactional Competence (CIC) by elucidating differences in trouble indicators and interactional resources between micro-teaching and real teaching, aiming to increase PSTs' awareness of CIC to create more learning opportunities for learners in TEYL context.