İfade özgürlüğü ve sosyal medya
Freedom of expression and social media
  1. Tez No: 881730
  2. Yazar: TUĞBA PUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, ifade özgürlüğü ve sosyal medya ilişkisini incelemektir. İfade özgürlüğü, her dönemin koşulları altında yeniden değerlendirme gerektirir. Sosyal medya ise, sunduğu geniş fırsatlarla bireylerin ifade özgürlüğünü güçlendiren bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Her yeni iletişim teknolojisi gibi, sosyal medya da ifade özgürlüğü açısından hem yeni fırsatlar hem de zorluklar sunar. Bu nedenle, sosyal medya platformlarında ifade özgürlüğünün kapsamının ve sınırlarının felsefi ve hukuki boyutlarıyla yeniden değerlendirilmesi gerekir. Bu tez, söz konusu ihtiyaca liberal bakış açısıyla katkı sağlama maksadı taşır. Tezin temel argümanı, yeni bir iletişim aracı olan sosyal medyanın gerçek hayatta kullanım alanlarından bazı farklılıklar gösterse de ifade özgürlüğünün temel niteliğini değiştirmediğidir. Çevrimdışı ortamda geçerli olan haklar, çevrimiçi platformlarda da korunmalıdır. İlk bölümde, ifade özgürlüğünün felsefi ve hukuki temelleri üzerinden kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. İkinci bölümde, sosyal medya platformlarında ifade özgürlüğünün algoritmalar, bilgi kirliliği, anonimlik, kutuplaşma, nefret söylemi, gözetim ve demokrasi ile olan ilişkisi hem olumlu hem de olumsuz yönleriyle tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, sosyal medya platformlarında ifade özgürlüğüne getirilen sınırlamalar -hakaret, iftira, nefret söylemi, dezenformasyon, genel ahlak ve ulusal güvenlik gerekçeleriyle- liberal bir bakış açısıyla yeniden değerlendirilmiştir. İfade özgürlüğünün sınırlandırılmasıyla ilgili zorluklar ve bu zorluklara yönelik çözüm yolları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between freedom of expression and social media. Freedom of expression requires reassessment under the conditions of each era. Social media emerges as a powerful tool that enhances individual freedom of expression through its wide-ranging opportunities. Like every new communication technology, social media presents both new opportunities and challenges regarding freedom of expression. Therefore, the scope and limits of freedom of expression on social media platforms need to be reevaluation in terms of their philosophical and legal dimensions. This thesis aims to contribute to this need from a liberal perspective. The main argument of the thesis is that although social media, as a new communication tool, presents some differences from its usage in real life, it does not alter the fundamental nature of freedom of expression. Rights valid in offline environments must also be protected on online platforms.In the first section, the conceptual framework of freedom of expression is examined through its philosophical and legal foundations. The second section discusses the relationship between freedom of expression on social media platforms and issues such as algorithms, information pollution, anonymity, polarization, hate speech, surveillance, and democracy, considering both positive and negative aspects. The third section reevaluates the limitations on freedom of expression on social media platforms- such as defamation, slander, hate speech, disinformation, public morality, and national security- from a liberal perspective. It addresses the challenges related to the limitation of freedom of expression and explores potential solutions to these challenges.