Okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetim becerileri ile çocukların öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' classroom management skills and children's self-regulation skills
- Tez No: 881738
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetim becerileriyle çocukların öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışmanın evrenini Van ili merkez ve ilçelerinde bulunan resmi ve özel okul öncesi kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri ve sınıflarındaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Van ilinin İpekyolu (Merkez), Saray ve Özalp ilçelerinde bulunan resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 480 okul öncesi çocuğu ve 50 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği”,“Okul Öncesi Öğretmenleri için Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerde, okul öncesi öğretmenlerinin“Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”nden aldıkları puan ortalamalarına göre en yüksek ortalamaya Mesleki Beceriler faktöründen, en düşük ortalamaya ise, Öğretmen Çocuk Etkileşimi faktöründen aldıkları belirlenmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile çocukların öz düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between preschool teachers' classroom management skills and children's self-regulation skills. The research is a relational survey model. The population of the study consists of preschool teachers working in public and private preschool institutions in the center and districts of Van province and the children in their classes. The sample of the study consisted of 480 preschool children attending public and private preschool education institutions in İpekyolu (Central), Saray and Özalp districts of Van province and 50 preschool teachers. Data were collected through“Personal Information Form”,“Preschool Self-Regulation Scale”,“Classroom Management Skills Scale for Preschool Teachers”. In the data obtained, according to the mean scores of preschool teachers from the“Classroom Management Skills Scale”, the highest mean score was obtained from the Professional Skills factor and the lowest mean score was obtained from the Teacher-Child Interaction factor. It was concluded that there was no significant relationship between the classroom management skills of the teachers participating in the study and children's self-regulation skills.