Prososyal davranış eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarının prososyallik düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of prosocial behavior education on the prosociality levels of pre-school children
  1. Tez No: 881751
  2. Yazar: SEVDA YILMAZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma, prososyal davranış eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarının prososyallik düzeylerine etkisinin incelendiği ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel türdedir. Araştırma, Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan ve 50-72 ay çocukların devam ettiği iki farklı anaokulunda eğitim almakta olan deney grubunda 15, kontrol grubunda 15 çocuk olmak üzere toplam 30 çocuk ve babalarının katılımı ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Çocuk Prososyallik Ölçeği”(ÇPÖ),“Yetişkin Prososyallik Ölçeği Baba Formu”(YPÖ), çalışma grubunun aile özelliklerini belirleyebilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Toplama Formu”, çocukların prososyal davranışlarını içeren hikâyeler aracılığı ile babaların prososyal davranışlar konusundaki görüşleri ve tepkilerini belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Prososyal Davranışlarla İlgili Baba Görüşme Formu”ve prososyal davranışları içeren tamamlanmamış hikâyeler aracılığı ile çocukların sergileyeceği prososyal davranışı ifade etmesine yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen“Prososyal Davranışlarla İlgili Çocuk Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen“Prososyal Davranış Eğitimi Etkinlikleri”deney grubundaki çocuklara sekiz haftada toplam 24 etkinlik olarak uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara araştırma verileri toplanana kadar prososyal davranış becerilerini geliştirmeye yönelik herhangi bir etkinlik uygulanmamış, normal eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmişlerdir. Araştırma sonucunda deney grubundaki çocukların çocuk prososyallik ölçeği ön test-son test puanları incelendiğinde öğretmen formu ön test-son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, baba formu ön test-son test puanları arasında ise anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Deney grubundaki çocukların prososyal davranışlarla ilgili çocuk görüşme formu ön test-son test frekanslarına bakıldığında, deney grubundaki çocukların prososyal davranışı yansıtan cevaplarının frekansında artış olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubundaki çocukların prososyal davranışlarla ilgili çocuk görüşme formu ön test-son test puanlarına göre çocukların prososyal davranışı yansıtan cevaplarının frekansında artış olmadığı görülmüştür. Kontrol grubundaki çocukların çocuk prososyallik ölçeği öğretmen ve baba formu ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki çocukların çocuk prososyallik ölçeği öğretmen formu son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların çocuk prososyallik ölçeği baba formu son test puanları arasında anlamlı farklılık bulunmadığı saptanmıştır. Prososyal davranışlarla ilgili çocuk görüşme formu deney grubu son test frekanslarının kontrol grubuna göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Deney grubundaki çocukların babalarının yetişkin prososyallik ölçeği ile çocuk prososyallik ölçeği öğretmen formu ve baba formu ön test puanları arasında anlamlı farklılık bulunduğu anlaşılmıştır. Deney grubundaki çocukların babalarının yetişkin prososyallik ölçeği ile çocuk prososyallik ölçeği öğretmen formu ve baba formu son test puanlarında artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of prosocial behavior training on the prosociality levels of preschool children and the study was quasi-experimental with pretest-posttest control group. The study was conducted with the participation of a total of 30 children (15 in the experimental group and 15 in the control group) and their fathers in two different kindergartens in Etimesgut district of Ankara province, where 50-72 months old children attend.“Child Prosociality Scale”(CPS), 'Adult Prosociality Scale Father Form' (APF) and 'Demographic Information Collection Form' developed by the researcher to determine the family characteristics of the study group were used as data collection tools, The“Father Interview Form on Prosocial Behaviors”developed by the researcher was used to determine the fathers' opinions and reactions on prosocial behaviors through stories containing children's prosocial behaviors, and the“Child Interview Form on Prosocial Behaviors”developed by the researcher to express the prosocial behavior to be exhibited by children through incomplete stories containing prosocial behaviors.“Prosocial Behavior Training Activities”developed by the researcher were applied to the children in the experimental group as 24 activities in eight weeks. Children in the control group were not applied any activity to develop prosocial behavior skills until the research data were collected, and they continued their normal education activities. As a result of the research, when the pre-test- post-test scores of the children in the experimental group were examined, it was found that there was a statistically significant difference between the pre-test-post-test scores of the teacher form, while there was no significant difference between the pre-test-post-test scores of the father form. When the pre-test-post-test frequencies of the child interview form related to prosocial behaviors of the children in the experimental group were examined, it was determined that there was an increase in the frequency of the answers reflecting prosocial behavior of the children in the experimental group. According to the pre-test-post-test scores of the children in the control group on the child interview form related to prosocial behaviors, it was observed that there was no increase in the frequency of children's responses reflecting prosocial behavior. It was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the children in the control group on the child prosociality scale teacher and father form. There was a significant difference in favor of the experimental group between the post-test scores of the children in the experimental and control groups in the teacher form of the child prosociality scale. It was determined that there was no significant difference between the post-test scores of the children in the experimental and control groups on the child prosociality scale father form. It was determined that the post-test frequencies of the child interview form related to prosocial behaviors were higher in the experimental group than in the control group. There was a significant difference between the pre-test scores of the fathers of the children in the experimental group on the adult prosociality scale and the child prosociality scale teacher form and father form. It was determined that there was an increase in the post-test scores of the fathers of the children in the experimental group in the adult prosociality scale and child prosociality scale teacher form and father form.