Meme kanseri olan hastalarda serum CD47-SIRP α düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum CD47 and SIRP α levels in breast cancer
  1. Tez No: 881981
  2. Yazar: AYŞE NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Meme kanseri dünya çapında kadınlar arasında sık rastlanan ve ölümlerin en yaygın nedenlerindendir. Meme kanseri tanı ve izleminde görüntüleme ve biyopsi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Meme kanseri tanısında kullanılacak potansiyel biyobelirteç arayışı devam etmektedir. Bu çalışmada amacımız; serum CD47, SIRPα, PD-1, PD-L1 ve Kalretikulin seviyelerinin incelenmesiyle meme kanserinde potansiyel biyobelirteç olarak araştırılmasıdır. Çalışma 52 meme kanserli hasta ve 30 kontrol grubundan oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubunda serum CD47, SIRPα, PD-1 ve PD-L1 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Serum CD47, SIRPα, PD-1 ve PD-L1 düzeyleri hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,001, p=0,018, p=0,102, p=0,001). Kontrol grubunda serum kalretikulin düzeyi hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,224).Stepwise regresyon analizinde meme kanseri olan hasta gruplarında SIRP α ile CD47 (p=0.001) ve PD-L1 (p=0.000) arasında anlamlı ilişki bulundu. Bununla birlikte hasta grubunda CD47 ile kalretikulin arasında negatif korelasyon saptandı. CD47 ile SIRPα, PD-1 ve PD-L1 parametreleri arasında ise pozitif korelasyon bulundu
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common and common causes of death among women worldwide. In the USA, breast cancer is the type of cancer that causes the most deaths in women. Various methods are used in the diagnosis and treatment of breast cancer. In addition to methods such as ultrasound, mammography, MRI and biopsy, certain biomarkers at the serum level are also used. The search for potential biomarkers to be used in the diagnosis of breast cancer continues. Our aim in this study is; It is investigated as a potential biomarker in breast cancer by examining serum CD47, SIRPα, PD-1, PD-L1 and Calreticulin levels. The study consisted of 52 breast cancer patients and 30 control groups. Serum CD47, SIRPα, PD-1 and PD-L1 levels were found to be significantly higher in breast cancer patients than in the control group (p=0,001, p=0,018, p=0,102, p=0,001). Serum calreticulin level in the control group was found to be significantly higher than the patient group (p=0,224). In stepwise regression analysis, a significant relationship was found between SIRP α and CD47 (p = 0.001) and PD-L1 (p = 0.000) in breast cancer patient groups. However, a negative correlation was detected between CD47 and calreticulin in the patient group. A positive correlation was found between CD47 and SIRPα, PD-1 and PD-L1 parameters