21. yüzyılda siyaset-müzik ilişkisi ve sanatsal faaliyet bağlamında belediye mehterlerinin incelenmesi
In the 21st century, the relationship between politics, music and political propaganda in the context of municipal mehters
  1. Tez No: 882002
  2. Yazar: FATİH AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA EROL GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Devletin kurumsal yapısı içinde, şehirlerin yönetimi ve idaresi için belediyeler oluşturulmuştur. Belediyelerin yönetim şeması, başkandan başlayarak hiyerarşik bir sıralamayla işçilere kadar devam etmektedir. Belediyelerin yöneticileri seçimlerle belirlenmektedir. Belediyelerin yetki, görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Yetki alanı içinde, yaşayan toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetler arasında imar, ulaşım, bakım, onarım sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler bulunmaktadır. Belediyeler bu kapsamda mehter takımları da kurabilmektedirler. Mehter, Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri askerî teşkilatına bağlı bir askerî müzik topluluğudur. 1826 yılında II. Mahmut tarafından kapatıldıktan sonra, 1911 yılında tekrar kurulmuş ve tekrar kapanmıştır. 1953 yılında Demokrat Parti döneminde Askerî Müze bünyesinde tekrar kurulup günümüzde de devam etmektedir. Bu çalışma kapsamında; Mehterin tarihsel süreci dergi, kitap, tez ve makale gibi kaynaklar taranarak araştırılmıştır. Türkiye'deki il ve ilçe belediye mehter takımlarının sayısal değerlendirmesi, siyasî parti aidiyetleri, belediye dışı oluşumlarda bulunan mehter takımları, dijital kaynaklar (resmî web siteleri, haber siteleri) taranarak ve nitel araştırma teknikleri kullanılarak gözlem, görüşme, doküman incelemesi yapılarak sanatsal faaliyetleri araştırılacaktır. Siyaset, müzik ilişkisi ve belediye mehterlerinin siyasî propaganda bağlamında kullanımı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The establishment of municipalities within the institutional structure of the state was a key development in the governance of cities. The organisational structure of municipalities is hierarchical, with the president at the apex and other workers reporting to them in descending order. The administrators of municipalities are elected through a process of popular suffrage. The authority, obligations and responsibilities of municipalities are clearly defined. A variety of services are provided in order to meet the needs of the local community. Such services include zoning, transport, maintenance, repair, and the provision of social, cultural, and artistic activities. Furthermore, municipalities may establish specialised teams within this remit. The term 'mehter' refers to a military music ensemble that was affiliated with the Janissary military organisation in the Ottoman Empire. Following its closure by Mahmut II in 1826, the institution was re-established in 1911 but subsequently closed once more. In 1953, during the Democrat Party period, the ensemble was re-established within the Military Museum, where it continues to perform today. In order to gain a deeper understanding of the historical process of the Mehter, a comprehensive review of relevant sources was conducted, including periodicals, academic texts, theses, and articles. The numerical evaluation of provincial and district municipal mehter teams in Turkey, along with their political party affiliations and the existence of mehter teams in non-municipal formations, will be investigated through the use of qualitative research techniques, observation, interview, document analysis and artistic activities. Furthermore, digital resources, including official websites and news sites, will be scanned for relevant information. The relationship between politics, music and the use of municipal mehter teams in the context of political propaganda will be analysed.