How the differences between cultures affect the international business
Kültürler arasındaki farklar uluslararası işletmeyi nasıl etkiliyor
  1. Tez No: 882003
  2. Yazar: YANİRA BOROBIA PÉREZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Trade, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde şirketlerin uluslararası alanda başarılı olabilmesi için küreselleşmeden kaynaklanan kültür şarttır. Ülkenin derinlemesine araştırılması ve stratejik bir organizasyon sayesinde büyük satış rakamlarına ulaşılabilir ve bunun tersi de mümkündür. Yerelden dünyaya açılmak isteyen firmalar, özellikle yüksek rekabet nedeniyle çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Kültürel farklılıklar bu sorunlardan biridir ve ticaretin tamamını etkileyebilir. Özellikle başlangıçta fiyatlandırma zorlukları, dil sorunları ve kültürel çatışmalar gözlenmektedir. Tezimizde bu konuya odaklanarak kültürel farklılık ve ticari etkileşime odaklandık. Kültürel farklılıkların uluslararası ticareti ve uluslararası işletmeciliği nasıl etkilediği, hangi konuların dikkate alınması gerektiği gibi konulara değindik. Dış pazarda ticaret öncesinde ve sırasında şirketlerin mutlaka dikkate alması gereken önerileri sıralayarak kültürün ne gibi etkileri olabileceğini de belirttik. Bu teze katkıda bulunmak için çeşitli örnek olaylardan yararlandık. Ayrıca kültürel farklılıkların ne gibi etkileri olabileceğini görmek için iki şirketle röportajlar ve farklı ülkelerden 300 katılımcıyla bir anket gerçekleştirdik. Sonuçları karşılaştırmalı ve istatistiksel yöntemlerle analiz ederek kültürün katılımcıların tüketim, satın alma ve marka tercihleri ​​üzerinde etkili olduğu sonucuna vardık. Ayrıca, Harvard Business Review, Forbes sayfaları ve Schein, Hofstede ve Coleman gibi yazarların sayfaları gibi, incelenen disiplinlerin her birinin ana araçları kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently, culture due to globalization is essential for companies to be successful internationally. Due to a good in-depth search of the country and a strategic organization, large sales figures can be achieved and vice versa. Companies that want to expand locally to the world face much bigger problems, especially due to high competition. Cultural differences are one of these problems and can affect the entire trade. Especially in the beginning, pricing difficulties, language problems, and cultural conflicts are observed. In our thesis, we focused on this issue and focused on cultural differences and trade interaction. We touched upon issues such as how cultural differences affect international trade and international business, and what issues should be taken into consideration. We have listed the recommendations that companies should always consider before and during trade in the foreign market, also indicating what effects culture may have. We used various case studies to contribute to this thesis. We also conducted interviews with two companies and a survey with 300 participants from different countries to see what effects cultural differences would have. By analyzing the results with comparative and statistical methods, we concluded that culture is effective on participants' consumption, purchasing and brand preferences. In addition, the main tools of each of the disciplines under study are used, such as the pages of Harvard Business Review, Forbes and authors such as Schein, Hofstede and Coleman, among others.