İnsan kaynakları uygulamalarının kariyer tatminine etkisinde yetenek yönetiminin aracı rolü
The mediating role of talent management in the effect of human resources practices on career satisfaction
- Tez No: 882027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnsan kaynakları (İK) uygulamaları, çalışanların kariyer tatmini üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu etkiyi artırmak için yetenek yönetimi kritik bir rol oynar. Etkili İK uygulamaları, çalışanların iş tatminini ve motivasyonunu artırırken, yetenek yönetimi bu süreçte aracı bir rol üstlenir. Yetenek yönetimi, çalışanların potansiyellerinin fark edilmesi ve geliştirilmesi sürecini içerir. Çalışanların yeteneklerinin doğru pozisyonlarda kullanılması ve kariyer hedeflerine ulaşmaları için desteklenmesi, onların işyerine bağlılığını ve tatminini artırır. Yetenek yönetimi sayesinde, çalışanlar kendilerini değerli hisseder ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunulduğunu görürler. Bu da çalışanların organizasyonda daha uzun süre kalmasını ve daha yüksek performans göstermesini sağlar. Sonuç olarak, yetenek yönetimi, İK uygulamaları ile çalışanların kariyer tatmini arasındaki bağı güçlendirir ve organizasyonların başarısına katkıda bulunur. Bu çalışmanın amacı 435 İK çalışanı için insan kaynakları uygulamalarının kariyer tatminine etkisinde yetenek yönetiminin aracı rolünün belirlenmesidir. Korelasyon analizi sonucunda, insan kaynakları uygulamaları kariyer tatmini ile %53,8 (r=0,538, p=0,000) pozitif yönde anlamlı ilişkili, insan kaynakları uygulamaları yetenek yönetimi ile %61,4 (r=0,614, p=0,000) oranında pozitif yönde anlamlı ilişkili ve yetenek yönetimi kariyer tatmini ile %50,1 (r=0,501, p=0,000) oranında pozitif yönde anlamlı ilişkili çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources (HR) practices have a significant impact on employees' career satisfaction and talent management plays a critical role in enhancing this impact. While effective HR practices increase employees' job satisfaction and motivation, talent management plays a mediating role in this process. Talent management involves the process of recognising and developing the potential of employees. Utilising employees' talents in the right positions and supporting them to reach their career goals increases their commitment and satisfaction to the workplace. Through talent management, employees feel valued and recognise that they are contributing to their personal development. This, in turn, ensures that employees stay longer in the organisation and perform better. As a result, talent management strengthens the link between HR practices and employees' career satisfaction and contributes to the success of organisations. The purpose of this study is to determine the mediating role of talent management in the effect of human resource practices on career satisfaction for 435 HR employees. As a result of correlation analysis, human resource practices were positively and significantly related to career satisfaction by 53.8% (r=0.538, p=0.000), human resource practices were positively and significantly related to talent management by 61.4% (r=0.614, p=0.000) and talent management was positively and significantly related to career satisfaction by 50.1% (r=0.501, p=0.000).