Erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çok kültürlü yeterlik algılarının incelenmesi
An examination of early childhood educators' multicultural competence perceptions
- Tez No: 882028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algılarının düzeyini belirlemek ve onların çokkültürlü yeterlik algılarının yaş, meslekî deneyim, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, medeni hal ve çalışılan kurum türü değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Ayrıca Erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algılarıyla ilgili farkındalık, beceri ve bilgi düzeylerinin ve yaşlarının çokkültürlü yeterlik algılarını yordama derecesine ilişkin bulgulara da yer verilmiştir. İlişkisel tarama yöntemi aracılığıyla gerçekleştirilen bu araştırmaya 305 erken çocukluk dönemi eğitimcisi katılmıştır. Araştırmanın verileri Demografik Bilgiler Formu ve Çokkültürlü Yeterlik Algıları Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler üzerinde öncelikle Kolmogorov Smirnov Normallik testi yapılmıştır. Ardından erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algılarının düzeyini ortaya çıkarmak için ölçek toplam puanı ve Farkındalık, Beceri ve Bilgi alt boyut puanları için betimsel istatistikler gerçekleştirilmiştir. Devamında, Erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algılarının yaş, meslekî deneyim, eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre değişiminin istatistiksel anlamlılığını belirlemek için Kruskal Wallis H Testi yapılmıştır. Diğer yandan Erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algılarının medeni hal ve çalıştıkları kurum türüne göre değişiminin istatistiksel anlamlılığını belirlemek için ise Mann Whitney U Testi yapılmıştır. Son olarak erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algılarının yordanmasına ilişkin Çoklu Doğrusal Regresyon analizine yer verilmiştir. Veri analizleri sonrası ulaşılan bulgulara göre araştırmaya katılan Erken çocukluk dönemi eğitimcilerinin çokkültürlü yeterlik algıları yüksek düzeydedir. Meslekî deneyim, eğitim ve gelir düzeyi çokkültürlü yeterlik algılarını anlamlı olarak farklılaştırırken yaş, medeni hal ve çalışılan kurum türü ise çokkültürlü yeterlik algılarını anlamlı olarak farklılaştırmamaktadır. Ulaşılan sonuçlar, mevcut literatürde yer alan benzer çalışmalar dikkate alınarak tartışılmış ve pedagojik yansımaları üzerine yorumlar yapılmıştır. Son olarak uygun önerilerle bu bölüm sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the level of multicultural competence perceptions of early childhood educators and to examine whether their multicultural competence perceptions differ significantly according to the variables of age, professional experience, education level, income level, marital status and type of institution they work in. In addition, findings regarding the degree to which early childhood educators' awareness, skill and knowledge levels regarding multicultural competence perceptions and their ages predict their multicultural competence perceptions are also included. 305 early childhood educators participated in this research, which was conducted through the relational screening method. The data of the research were collected through the Demographic Information Form and the Multicultural Competence Perceptions Scale. Firstly, Kolmogorov Smirnov Normality test was performed on the collected data. Then, descriptive statistics were performed for the scale total score and Awareness, Skills and Knowledge subscale scores to reveal the level of multicultural competence perceptions of early childhood educators. Subsequently, the Kruskal Wallis H Test was conducted to determine the statistical significance of the change in early childhood educators' multicultural competence perceptions according to age, professional experience, education level and income level. On the other hand, Mann Whitney U Test was conducted to determine the statistical significance of the change in early childhood educators' multicultural competence perceptions according to their marital status and the type of institution they work in. Finally, Multiple Linear Regression analysis regarding the prediction of early childhood educators' multicultural competence perceptions is included. According to the findings obtained after data analysis, the multicultural competence perceptions of the early childhood educators participating in the research are at a high level. While professional experience, education and income level significantly differentiate multicultural competence perceptions, age, marital status and type of institution do not significantly differentiate multicultural competence perceptions. The results were discussed, considering similar studies in the existing literature, and comments were made on their pedagogical reflections. Finally, this section is concluded with appropriate recommendations.