Muhasebe uygulamalarında muhasebe bilgi sistemleri ve dijital dönüşüm
Accounting information systems and digital transformation in accounting applications
  1. Tez No: 882055
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda muhasebe sadece kayıt tutma ve kayıt sonrası üretilen bilgilerin ilişkili kişilere sunulmasının ötesine geçerek, işletmelerin geleceğe yönelik yönetimsel kararlar alma noktasında önem arz etmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızına bağlı olarak şirketlerin yeni stratejiler belirlemesi, rekabet edebilme gücü, bilgi teknolojilerinin kullanımı ve muhasebe alanında dijital dönüşüm ile mümkün olabilecektir. Diğer yandan denetim açısından bir işletmenin verilerini ve süreçlerini analiz etmek için ileri bilgi teknolojilerden ve veri dijital dönüşümden yararlanılması günümüz adına bir gereklilik durumundadır. Teknoloji odaklı bir denetime geçiş, maliyet yönetimi açısından gerekli olduğu kadar işletmenin pazarın taleplerini karşılayabilmesi için de gerekli bir süreçtir. Böylece ortaya çıkan ihtiyaç geleneksel muhasebe sürecinden dijital muhasebe sürecine geçişi gerekli kılmıştır. Bu bağlamda muhasebe bilgi sisteminin dijitalleşmesi bir gereklilik olarak gözükse de muhasebe bilgi sisteminde dijital dönüşüme bütünüyle geçişte eksiklikler bulunmaktadır. Bu durum muhasebe bilgi sistemlerinin dijital dönüşüme geçişinin adaptasyonunun hızlandırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada muhasebe uygulamalarında dijitalleşmenin kazanımları detaylı biçimde irdelenmiştir. İlaveten, muhasebenin tüm alt sistemleri ile birlikte dijital uygulamalara geçişinin gerekliliği tüm hususlarıyla değerlendirilmiş, örnek olaylarla birlikte somutlaştırılmıştır. Farklı sektörlerdeki vaka incelemeleri neticesinde, muhasebe sistemlerindeki dijitalleşmenin işletmelerin verilerinin ve mali tablolarının doğruluğunu, işletme maliyeti ve karlılık gibi ticari ana unsurları doğrudan etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, accounting has gone beyond just keeping records and presenting the information produced after recording to the related persons, and has become important for businesses to make managerial decisions for the future. Today, depending on the speed of technological developments, it will be possible for companies to determine new strategies and competitiveness with the use of information technologies and digital transformation in the field of accounting. On the other hand, in terms of auditing, it is a necessity today to use advanced information technologies and data digital transformation to analyze the data and processes of an enterprise. The transition to a technology-oriented audit is a necessary process for cost management as well as for the business to meet the demands of the market. Thus, the emerging need has necessitated the transition from the traditional accounting process to the digital accounting process. In this context, although the digitalization of the accounting information system seems to be a necessity, there are deficiencies in the complete transition to digital transformation in the accounting information system. This situation makes it necessary to accelerate the adaptation of accounting information systems to digital transformation. In this study, the gains of digitalization in accounting practices are examined in detail. In addition, the necessity of transition to digital applications with all subsystems of accounting has been evaluated in all aspects and concretized with case studies. As a result of the case studies in different sectors, it has been determined that digitalization in accounting systems directly affects the accuracy of the data and financial statements of the enterprises and the main commercial elements such as operating cost and profitability.