Sermaye birikimi, finansal kırılganlık ve maliye politikası: ABD örneği
Capital accumulation, financial fragility and fiscal policy: The case of USA
  1. Tez No: 882228
  2. Yazar: KADİR TAHA ERBİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İktisat literatüründe konjonktürel dalgalanmalar her zaman ilgi çeken bir konu olmuş ve hakkında çok sayıda teori ortaya atılmıştır. Bunlar temelde dışsal ve içsel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dışsal iş çevrimi teorilerinde istikrarsızlığın nedeni iktisadi sistem dışındaki faktörlerin olağan işleyişi bozmasıdır. İçsel konjonktür teorileri ise sermaye birikim süreci odaklı şekillenmişlerdir. Şu bir gerçektir ki, sermaye birikim süreci özel mülkiyete dayalı üretim ekonomisinin motoru olarak işlev göstermekte ve sistemin devamını sağlamaktadır. Fakat edinilen deneyimler, birikim sürecinin pürüzsüz işlemediğini ortaya koymuştur. Kâr güdüsüyle ve beklentiler dahilinde harekete geçen yatırımlar, dış finansmanı da bir zorunluluk olarak beraberinde getirmekte ve portföy tercihlerini değiştirmektedir. Yatırımlar nedeniyle farklılaşan finansal istikrar koşullarının ise reel ekonomi üzerinde anlamlı etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada Minsky'nin finansal istikrarsızlık hipotezi, yatırımlar ile finansal kırılganlık arasındaki karşılıklı nedensellik bağlamında bir konjonktür kuramı olarak incelenmiştir. Ayrıca, geleneksel maliye politikası yaklaşımlarının da ötesine geçilmek amaçlanmış ve bütçe açıklarının finansal istikrarlandırıcı etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclical fluctuations have always been a subject of interest in the economics literature and many theories have been put forward about it. These are basically divided into two: exogenous and endogenous. In exogenous business cycle theories, the cause of instability is that factors outside the economic system disrupt the normal functioning. Endogenous business cycle theories, on the other hand, are shaped by focusing on the capital accumulation process. It is a fact that the capital accumulation process functions as the engine of the privately owned production economy and ensures the continuation of the system. However, experiences have revealed that the accumulation process does not run smoothly. Investments that are motivated by profit and expectations generate external financing as a necessity and change portfolio preferences. Financial stability conditions that differ due to investments have significant effects on the real economy. In this study, Minsky's financial instability hypothesis is examined as a business cycle theory in the context of mutual causality between investments and financial fragility. In addition, it was aimed to go beyond traditional fiscal policy approaches and the financial stabilizing impacts of budget deficits were analyzed.