Afyonkarahisar ili özelinde jeotermal enerji ve devlet teşviklerinin Swot Analizi
SWOT Analysis of geothermal energy and state incentives within Afyonkarahisar province
- Tez No: 882301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanoğlu, var oluşundan bu yana başta beslenme, barınma ve temizlik gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamak üzere enerji kaynaklarına ihtiyaç duymuştur. Zaman içerisinde uygarlıkların gelişmesi ile birlikte enerjiye duyulan ihtiyaç arttığı gibi, enerjisinden faydalanılan kaynakların çeşitliliği de artış göstermiştir. Modern çağlara gelindiğinde ise tarih boyunca yaşanan teknolojik gelişmelere ilave olarak, özellikle elektriğin keşfi ve sanayi devriminin getirmiş olduğu şehirleşme ve sanayileşmenin etkisi ile birlikte enerji, nerede ise nefes almak gibi olağan ve gerekli bir ihtiyaca dönüşmüştür. Bu bağlamda ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanabilmesi için gezegenimizin sunmuş olduğu enerji kaynakları, doğrudan veyahut dolaylı olarak kullanılarak, insanlık tarafından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, enerjinin gündelik yaşamın her aşamasındaki öneminden yola çıkılarak, söz konusu enerji ihtiyacının karşılanabilmesi adına yararlanılan kaynak türlerine dair genel bir tanımlama yapılmak suretiyle, çalışma öncelikle yenilenebilir enerji kaynaklarına, ardından jeotermal enerji kaynaklarına indirgenerek, söz konusu kaynakların kullanılma yöntemleri açıklanmıştır. Daha sonra, jeotermal kaynakların devlet teşvikleri vasıtası ile kullanımının yaygınlaştırılabilmesi hakkında bilgiler aktarılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; yenilenebilir enerji kaynakları sınıflandırması içerisinde yer alan jeotermal enerji kaynaklarının kullanımının, devlet teşvikleri vasıtası ile yaygınlaşabilmesinin öneminin ve gerekliliğinin vurgulanmasıdır. Araştırmada ilk olarak enerji kaynakları hakkında yerli ve yabancı literatürde yer alan bilgiler aktarılarak, yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunan jeotermal enerji kaynakları ve kullanılma yöntemleri aktarılmaktadır. Ardından, teşvik kavramı hakkında bilgiler aktarılarak, jeotermal enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik devlet teşvikleri aktarılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise, jeotermal enerji kaynaklarının Afyonkarahisar ili özelinde kullanılma yöntemleri hakkında bilgiler aktarılarak, Swot Analizi yöntemi ile genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Yapılan literatür taraması ve değerlendirmeye göre, jeotermal enerjinin olumlu yanları ile sunduğu fırsatların fazla olduğu ve gerekli teşvik uygulamaları ile kullanımının yaygınlaştırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginnig of humanity, people have relied on energy sources to fulfill essential needs such as nourishment, shelter, and cleanliness. As civilizations progressed, the demand for energy increased, leading to a diversification of energy resources. In modern times, fueled by technological advancements and the advent of electricity alongside the urbanization and industrialization spurred by the industrial revolution, energy has become a vital necessity akin to breathing. In order to meet this demand, humanity has sought to harness the energy resources provided by our planet, whether directly or indirectly. This study, starting from the acknowledgment of energy's paramount importance in everyday life, provides a comprehensive overview of the various types of resources utilized to meet this demand. It particularly delves into renewable energy sources, narrowing down to geothermal energy sources, and elucidates their utilization methods. Additionally, the study explores the dissemination of geothermal resources through government incentives, aiming to underscore the significance and necessity of their widespread utilization within the framework of renewable energy sources. The study initially presents insights gathered from both domestic and international literature regarding energy sources, focusing on geothermal energy among renewable options and the methodologies employed for its utilization. Following this, it delves into the concept of incentives, specifically highlighting governmental initiatives aimed at promoting the utilization of geothermal energy sources. In the final segment, the study examines the methods of utilizing geothermal energy sources, particularly within the Afyonkarahisar province, and conducts a comprehensive evaluation using the SWOT Analysis method. Based on the literature review and analysis, it is concluded that geothermal energy presents ample opportunities and warrants further expansion through the implementation of necessary incentives.