Core ve pliometrik antrenmanın 6-10 yaş cimnastikçilerin statik ve dinamik denge parametreleri üzerine etkisi
The effect of core and plyometric training on static and dynamic balance parameters in gymnasts aged 6-10 years
  1. Tez No: 882409
  2. Yazar: MERT AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KAYANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde aktif olarak cimnastik yapan (6-10 yaş) kız cimnastikçilerinde core ve pliometrik antrenmanın statik ve dinamik denge gelişimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan cimnastikçiler 10 core ve 10 pliometrik grubu olmak üzere toplam 20 sporcudan oluşmuştur. İki grubada cimnastik antrenmanlarına ilave olarak bir gruba core antrenmanı diğer gruba pliometrik antrenman uygulandı. Çalışmaya katılan deneklerden egzersiz periyodu öncesi ve sonrasında antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, BKİ) ile statik ve dinamik denge ölçümleri alındı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanıldı. Araştırma verilerinin gruplara göre ön test ve son test dağılımları incelenmiş, dağılımların normalliği ve varyansların homojenliği Mauchly Sphericity Testi ve Levene Testi ile belirlendi. Test sonuçlarına göre grup içi bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımlı iki örneklem (Paired-Sample T) testi yapıldı. Sonuçların anlamlılığı p0.05 rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of core and plyometric training on the development of static and dynamic balance in female gymnasts aged 6-10 who are actively participating in gymnastics at the Bingöl Youth and Sports Provincial Directorate. The study included a total of 20 gymnasts, who volunteered to participate, divided into two groups: 10 in the core training group and 10 in the plyometric training group. In addition to their regular gymnastics training, one group received core training and the other group received plyometric training. Anthropometric measurements (height, body weight, BMI) and static and dynamic balance measurements were taken from the participants before and after the exercise period. The SPSS software package was used for data evaluation. The pre-test and post-test distributions of the research data according to the groups were examined, and the normality of distributions and homogeneity of variances were determined by the Mauchly Sphericity Test and Levene Test. According to the test results, a paired-sample t-test was conducted to compare the dependent variables within the groups. The significance level was set at p0.05.