Rinoplasti öncesi ve sonrası doğal baş pozisyonundaki değişikliğin inklinometre ile değerlendirilmesi
Evaluation of changes in natural head position before and after rhinoplasty with inclinometer
  1. Tez No: 882663
  2. Yazar: EZGİ DİLARA BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, rinoplastiye bağlı olarak doğal baş pozisyonundaki değişikliğin inklinometre ile değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza rinoplasti işlemi için özel kliniğe başvuran 24 hasta rinoplasti öncesi ve sonrası olmak üzere değerlendirilmiştir. Rinoplasti öncesi ve sonrası hastalarda havayolunu değerlendirmek için NOSE testi, özgüveni değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır ve hastaların inklinometre aracılığıyla yürürken ve self balance-ayna pozisyonu uygulanarak elde edilen doğal baş pozisyonu bilgisayar aracılığıyla kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS 2007 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken grup karşılaştırmalarında Independent Sample T testi, takip ölçümlerinin sayısal değerlendirilmesinde Paired Samples T testi, kategorisel değerlendirilmesinde ise Mcnemar Testi kullanılmıştır. BULGULAR: Rinoplasti öncesinde baş ortalama 3,1° daha ekstansiyonda bulunmuştur ( p0,05). SONUÇ: Çalışma sonucunda rinoplasti uygulamasının hem Pitch hem de Roll değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişime neden olduğu bulunmuştur. Doğal baş pozisyonunun etkin bir şekilde kullanıldığı ortodontik tedavi ve ortognatik cerrahi tanı ve tedavi planlama süreçlerinde bu etkenin göz önünde bulundurulmasında fayda olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to evaluate the change in natural head position due to rhinoplasty using an inclinometer. MATERIALS AND METHODS: In our study, 24 patients who applied to a private clinic for rhinoplasty procedure were evaluated before and after rhinoplasty. Before and after rhinoplasty, the NOSE test was used to evaluate the airway, the Rosenberg Self-Esteem Scale was used to evaluate self-confidence, and the patients' natural head position obtained by walking with an inclinometer and by applying self balance-mirror position were recorded by computer. NCSS 2007 program was used for statistical analysis. Independent Sample T test was used for group comparisons, Paired Samples T test was used for numerical evaluation of follow-up measurements and Mcnemar Test was used for categorical evaluation. FINDINGS: The head was found to be 3,1° more extended on average before rhinoplasty ( p0.05). CONCLUSIONS: As a result of the study, it was found that rhinoplasty caused a statistically significant change in both Pitch and Roll values. It is thought that this factor should be taken into consideration in orthodontic and orthognathic surgical diagnosis and treatment planning processes where natural head position is used effectively.